Kommunatlas
Uppsala län  ·  Näringsliv

Näringsliv i Knivsta

Sysselsättningsgraden i Knivsta är 86,9 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,8 % (årsmedelvärde 2025).

Nystartade företag
14,0
per 1 000 inv. · 2025
+2,5 vs rikssnitt
Företagsklimat (SKR)
78,5
betyg · 2024
Sysselsättningsgrad 20-64
86,9 %
av befolkning · 2024
+6,0 pe vs rikssnitt
Arbetslöshet 18–65
4,8 %
av arbetskraften · 2025
−2,2 pe vs rikssnitt

Arbetsmarknaden i Knivsta

I Knivsta är 86,9 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Uppsala län placerar sig Knivsta på plats 1 av 8 kommuner.

Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 4,8 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Uppsala läns 8 kommuner är det plats 2, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 5,0 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 4 av 8 i länet.

Nyföretagandet i Knivsta uppgår till 14,0 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är högre än rikssnittet samma år (11,5). I Uppsala län är det plats 1 av 8.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 451 100 kr (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (401 400 kr).

Jämförelse med rikssnitt

Indikator Knivsta Rikssnitt Placering I Uppsala län
Nystartade företag/1 000 inv. 14,0 11,5 24/290 1/8
Företagsklimat (SKR-betyg) 78,5 – 51/191 1/7
Sysselsättningsgrad 20-64 (%) 86,9 % 80,9 % 19/290 1/8
Arbetslöshet 18–65 (%) 4,8 % 7,0 % 87/290 2/8
Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) 5,0 % 5,0 % 139/290 4/8
Medianinkomst 20-64 (kr) 451 100 kr 401 400 kr – –

Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Uppsala län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.

Vanliga frågor om näringsliv i Knivsta

Hur många företag startas i Knivsta varje år?

I Knivsta startades 14,0 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Knivsta ligger högre än rikssnittet.

Vad är sysselsättningsgraden i Knivsta?

Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Knivsta är 86,9 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Knivsta ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 4,8 % (årsmedelvärde 2025).

Hur är företagsklimatet i Knivsta jämfört med riket?

Enligt SKR:s enkät om företagsklimat fick Knivsta betyget 78,5 (2024). Kommunen är på plats 51 av 191 bland de kommuner som deltog i undersökningen. Inom Uppsala län ligger kommunen på plats 1 av 7.

Statistik från Kolada, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem — här kommer sysselsättningen från SCB (befolkningens arbetsmarknadsstatus, BAS), arbetslösheten från Arbetsförmedlingen och SCB (BAS), företagsklimatet från SKR:s servicemätning Insikt och nystartade företag från Tillväxtanalys. Senaste tillgängliga år används per indikator.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2024.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.