Kommunatlas
Jönköpings län  ·  Boendeavgifter

VA-taxa Vetlanda 2025

VA-avgiften i Vetlanda är 106,78 kr per kvm och år (2025) för Nils Holgerssons typhus, ett flerbostadshus med 1 000 kvm boyta. VA-avgiften i Vetlanda ligger i nivå med genomsnittet för kommunerna. Elkostnaden är 114 kr/kvm och genomsnittet för kommunerna är 128 kr/kvm.

VA-taxa typfastighet
106,78
kr/kvm/år inkl. moms · 2025
Snitt kommuner: 108,29 kr/kvm
Sophämtning typfastighet
24
kr/kvm/år inkl. moms · 2025
Snitt kommuner: 25 kr/kvm
Elpris typfastighet
114
kr/kvm/år inkl. moms · 2025
Snitt kommuner: 128 kr/kvm
Fjärrvärme typfastighet
197
kr/kvm/år inkl. moms · 2025
Snitt kommuner: 236 kr/kvm
Riksranking
145
av 290 kommuner
Rank 1 = billigast
Länsranking
11
av 13 kommuner i länet
Rank 1 = billigast
VA för hela typhuset
106 780
kr/år · flerbostadshus 1 000 kvm
Snitt kommuner: 108 285 kr/år

Boendeavgifter i Vetlanda

VA-avgiften i Vetlanda är 106,78 kr per kvm boyta och år (2025). Det är lägre än genomsnittet för kommunerna (108,29 kr/kvm). Taxan ökade med 10,5 % från föregående år.

Siffran gäller Nils Holgerssons typhus: ett flerbostadshus med 1 000 kvm boyta och en vattenförbrukning på 2 000 kubikmeter per år. För hela huset blir VA-avgiften 106 780 kr per år i Vetlanda. Måttet går inte att räkna om till en villa, eftersom taxan har fasta avgifter per fastighet och rörliga delar. Det är däremot jämförbart mellan kommunerna.

Avfallsavgiften för typhuset i Vetlanda är 24 kr per kvm och år inkl. moms (2025). Det är lägre än genomsnittet för kommunerna (25 kr/kvm). Beräkningen utgår från hämtning en gång i veckan av ett 660-liters kärl för restavfall och ett 140-liters kärl för matavfall. Den egna avgiften beror på kärlstorlek och hur ofta det töms.

Elkostnaden för typhuset i Vetlanda är 114 kr per kvm och år (2025), inkl. moms. Det är lägre än genomsnittet för kommunerna (128 kr/kvm). Kostnaden inkluderar elhandel, elnät och skatter.

Fjärrvärmekostnaden för typhuset i Vetlanda är 197 kr per kvm och år (2025), inkl. moms. Det är lägre än genomsnittet för kommuner med fjärrvärme (236 kr/kvm).

Sammantaget för Vetlanda (VA + el + fjärrvärme): 418 kr/kvm/år. Genomsnittet för kommunerna för samma poster är 472 kr/kvm/år. Det är 55 kr/kvm billigare än snittet.

Om avgifterna: Alla avgifter gäller Nils Holgerssons typhus, ett flerbostadshus med 1 000 kvm boyta, och redovisas i kr per kvm boyta och år inkl. moms (Kolada/RKA, 2025). Anläggningsavgiften (engångskostnad vid VA-anslutning) ingår inte.

Vanliga frågor om boendeavgifter i Vetlanda

Vad ingår i VA-taxan?

VA-avgiften täcker kommunens kostnader för dricksvatten, avlopp och dagvatten. Avgiften består vanligtvis av en anläggningsavgift vid anslutning och en brukningsavgift varje år. Den siffra Kolada redovisar — 106,78 kr/kvm för Vetlanda (2025) — är den årliga avgiften inkl. moms för Nils Holgerssons typhus, ett flerbostadshus med 1 000 kvm boyta och en vattenförbrukning på 2 000 kubikmeter per år, delad med boytan.

Vad betyder siffran för en villa i Vetlanda?

Siffran går inte att räkna om till en villa. Den gäller ett flerbostadshus på 1 000 kvm (i Vetlanda 106 780 kr per år för hela huset 2025), och VA-taxan består av fasta avgifter per fastighet och lägenhet plus en avgift per kubikmeter vatten. Därför blir kostnaden per kvm en annan för en villa. Siffran fungerar däremot bra för att jämföra kommunerna med varandra. Vill du veta vad en villa kostar, se kommunens VA-taxa.

Jämfört med andra kommuner — hur dyrt är Vetlanda?

VA-avgiften i Vetlanda ligger i nivå med genomsnittet för kommunerna. Kolada redovisar inget riksvärde, så jämförelsen görs mot det oviktade genomsnittet för kommunerna 2025. Vetlanda rankar på plats 145 av 290 kommuner — rank 1 är den billigaste kommunen.

Vad kostar sophämtning i Vetlanda?

Avfallsavgiften för Nils Holgerssons typhus i Vetlanda är 24 kr per kvm och år inkl. moms (2025). Genomsnittet för kommunerna är 25 kr per kvm och år. Beräkningen utgår från att huset får ett 660-liters kärl för restavfall och ett 140-liters kärl för matavfall tömda en gång i veckan. Din egen avgift beror på kärlstorlek och hur ofta det töms.

Vad kostar el i Vetlanda?

Elkostnaden för Nils Holgerssons typhus i Vetlanda är 114 kr per kvm och år (2025), inkl. elhandel, elnät, skatter och moms. Genomsnittet för kommunerna är 128 kr/kvm. Beräkningen gäller ett flerbostadshus med 15 lägenheter och går inte att räkna om till en villa.

Har Vetlanda fjärrvärme?

Ja, Vetlanda har ett fjärrvärmenät. Fjärrvärmekostnaden för Nils Holgerssons typhus är 197 kr per kvm och år (2025), inkl. moms. Genomsnittet för kommuner med fjärrvärme är 236 kr/kvm.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser) via Nils Holgersson-rapporten. VA-avgift 2025 (typhus, kr/kvm och år), avfall 2025, el 2025, fjärrvärme 2025. Kolada redovisar inget riksvärde för dessa mått. Jämförelsen görs mot det oviktade genomsnittet för kommunerna samma år (för fjärrvärme bara kommuner med fjärrvärmenät). Källa: RKA / Kolada.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • VA-taxa för typfastighet: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45924, 2025.
  • Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45953, 2025.
  • Elpris typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45900, 2025.
  • Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45901, 2025.