Kommunatlas
Dalarnas län  ·  Näringsliv

Näringsliv i Orsa

Sysselsättningsgraden i Orsa är 83,1 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,8 % (årsmedelvärde 2025).

Nystartade företag
12,7
per 1 000 inv. · 2025
+1,2 vs rikssnitt
Företagsklimat (SKR)
71,5
betyg · 2024
Sysselsättningsgrad 20-64
83,1 %
av befolkning · 2024
+2,2 pe vs rikssnitt
Arbetslöshet 18–65
4,8 %
av arbetskraften · 2025
−2,2 pe vs rikssnitt

Arbetsmarknaden i Orsa

I Orsa är 83,1 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Dalarnas län placerar sig Orsa på plats 11 av 15 kommuner.

Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 4,8 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Dalarnas läns 15 kommuner är det plats 10, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 4,0 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 7 av 15 i länet.

Nyföretagandet i Orsa uppgår till 12,7 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är högre än rikssnittet samma år (11,5). I Dalarnas län är det plats 4 av 15.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 363 300 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).

Jämförelse med rikssnitt

Indikator Orsa Rikssnitt Placering I Dalarnas län
Nystartade företag/1 000 inv. 12,7 11,5 50/290 4/15
Företagsklimat (SKR-betyg) 71,5 – 147/191 6/9
Sysselsättningsgrad 20-64 (%) 83,1 % 80,9 % 129/290 11/15
Arbetslöshet 18–65 (%) 4,8 % 7,0 % 83/290 10/15
Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) 4,0 % 5,0 % 61/290 7/15
Medianinkomst 20-64 (kr) 363 300 kr 401 400 kr – –

Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Dalarnas län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.

Vanliga frågor om näringsliv i Orsa

Hur många företag startas i Orsa varje år?

I Orsa startades 12,7 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Orsa ligger högre än rikssnittet.

Vad är sysselsättningsgraden i Orsa?

Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Orsa är 83,1 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Orsa ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 4,8 % (årsmedelvärde 2025).

Hur är företagsklimatet i Orsa jämfört med riket?

Enligt SKR:s enkät om företagsklimat fick Orsa betyget 71,5 (2024). Kommunen är på plats 147 av 191 bland de kommuner som deltog i undersökningen. Inom Dalarnas län ligger kommunen på plats 6 av 9.

Statistik från Kolada, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem — här kommer sysselsättningen från SCB (befolkningens arbetsmarknadsstatus, BAS), arbetslösheten från Arbetsförmedlingen och SCB (BAS), företagsklimatet från SKR:s servicemätning Insikt och nystartade företag från Tillväxtanalys. Senaste tillgängliga år används per indikator.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2024.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.