Kommunatlas
Dalarnas län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Orsa 2025 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Orsa kostar en villa i genomsnitt 16 712 kr per kvm (2025). Det är 12 172 kr/kvm under rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Villa kr/kvm
16 712
kr/kvm · 2025
▼ Riks 2025: 28 884 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
9 324
kr/kvm · 2025
▼ Riks 2025: 39 813 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 005 440
kr totalt · 2025
Riks: 3 466 080 kr

Fastighetspriser i Orsa

Villor i Orsa såldes i genomsnitt för 16 712 kr per kvm (2025). Orsa är 42 % billigare än rikssnittet — 12 172 kr/kvm under rikssnittet på 28 884 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 005 440 kr i Orsa. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 3 466 080 kr — en skillnad på 1 460 640 kr.

Bostadsrätter i Orsa såldes i genomsnitt för 9 324 kr per kvm (2025). Orsa är 77 % billigare än rikssnittet — 30 489 kr/kvm under rikssnittet på 39 813 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 32,6 % jämfört med föregående år.

Villapriserna kommer från SCB:s fastighetsprisregister och avser genomsnittliga kvadratmeterpriser för sålda småhus under 2025. Det är köpeskillingar, inte taxeringsvärden. Bostadsrättspriserna bygger på överlåtelser som rapporterats till Skatteverket, delade med den genomsnittliga lägenhetsytan i kommunen. Priserna varierar beroende på läge inom kommunen, skick och storlek.

Källa: Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnittet är Koladas värde för riket samma år: villa 28 884 kr/kvm (2025), bostadsrätt 39 813 kr/kvm (2025).

Bostadsutbud och nybyggnation

Fler nyckeltal för dig som funderar på att köpa i Orsa: upplåtelseformer, nybyggnation, bygglov och inkomstläge.

Fastighetspris fritidshus

2025

26 761 kr/kvm

Definition enligt Kolada: För beräkning av kvadratmeterpriset för fritidshus har respektive enskilt köp använts. Med fritidshus avses småhus (typkod 220) som inte haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten. Definitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.

8,5 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 109 av 289 kommuner

Plats 4 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910

Bostäder totalt

2025

548,5 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

9,9 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 66 av 290 kommuner

Plats 6 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913

Bostäder med hyresrätt

2025

179,1 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

8,1 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 133 av 290 kommuner

Plats 7 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901

Bostäder med bostadsrätt

2025

38,1 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

69 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 193 av 290 kommuner

Plats 10 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902

Bostäder med äganderätt

2025

331,2 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

81 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 63 av 290 kommuner

Plats 6 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903

Genomsnittlig boyta

2025

50,0 kvm/inv

Definition enligt Kolada: Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1.

19 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 59 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912

Färdigställda bostäder, nybyggnad

2025

0,4 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Inkluderar småhus och flerbostadshus. Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000.

85 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 198 av 290 kommuner

Plats 12 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917

Bostäder som beviljats bygglov, två år

2025

5,2 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec.

18 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 86 av 290 kommuner

Plats 7 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925

Mediannettoinkomst

2024

270 000 kr/inv

Definition enligt Kolada: Disponibel mediannettoinkomst personer 20 år och äldre. Nettoinkomsten är summan av alla skattepliktiga och skattefria inkomster som förvärvs- och kapitalinkomster och transfereringar minus skatt och övriga negativa transfer. Inkomsten är beräknad per individ. Inkomster som riktar sig till hela hushållet, som ekonomiskt bistånd och bostadsstöd, har i förekommande fall delats upp på de vuxna i hushållet dividerat med personer som var folkbokförda både den 1 januari och den 31 december, och som tillhörde en familj med disponibel inkomst skild från noll kronor.

13 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 260 av 290 kommuner

Plats 15 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905

Källor: Bostadsutbud och nybyggnation
  • Fastighetspris fritidshus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910, 2025.
  • Bostäder totalt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913, 2025.
  • Bostäder med hyresrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901, 2025.
  • Bostäder med bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902, 2025.
  • Bostäder med äganderätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903, 2025.
  • Genomsnittlig boyta: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912, 2025.
  • Färdigställda bostäder, nybyggnad: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917, 2025.
  • Bostäder som beviljats bygglov, två år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925, 2025.
  • Mediannettoinkomst: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Orsa får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Orsa och 2 700+ andra orter.

Vanliga frågor om att köpa bostad i Orsa

Vad kostar en villa i Orsa?

En villa i Orsa kostar i genomsnitt 16 712 kr per kvm (2025). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 005 440 kr totalt. Rikssnittet är 28 884 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Orsa?

En bostadsrätt i Orsa kostar i genomsnitt 9 324 kr per kvm (2025). SCB beräknar kvadratmeterpriset från överlåtelser av bostadsrätter (kontrolluppgifter till Skatteverket) och den genomsnittliga lägenhetsytan i kommunen. Rikssnittet för bostadsrätter var 39 813 kr/kvm (2025).

Är Orsa dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Orsa är billigare än rikssnittet: 16 712 kr/kvm mot 28 884 kr/kvm, en skillnad på 12 172 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 9 324 kr/kvm mot 39 813 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Orsa?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Orsa. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Fastighetspriser från SCB Fastighetsprisregistret via Kolada. Priserna avser genomsnittligt kvadratmeterpris för genomförda försäljningar (2025). Rikssnitt (Kolada, riket) villa 28 884 kr/kvm (2025) · bostadsrätt 39 813 kr/kvm (2025). Källa: RKA / Kolada.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.