Näringsliv i Nordmaling
Sysselsättningsgraden i Nordmaling är 85,1 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,0 % (årsmedelvärde 2025).
Arbetsmarknaden i Nordmaling
I Nordmaling är 85,1 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Västerbottens län placerar sig Nordmaling på plats 9 av 15 kommuner.
Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 5,0 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Västerbottens läns 15 kommuner är det plats 11, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 4,7 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 7 av 15 i länet.
Nyföretagandet i Nordmaling uppgår till 9,0 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (11,5). I Västerbottens län är det plats 8 av 15.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 385 800 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).
Jämförelse med rikssnitt
| Indikator | Nordmaling | Rikssnitt | Placering | I Västerbottens län |
|---|---|---|---|---|
| Nystartade företag/1 000 inv. | 9,0 | 11,5 | 234/290 | 8/15 |
| Sysselsättningsgrad 20-64 (%) | 85,1 % | 80,9 % | 70/290 | 9/15 |
| Arbetslöshet 18–65 (%) | 5,0 % | 7,0 % | 97/290 | 11/15 |
| Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) | 4,7 % | 5,0 % | 108/290 | 7/15 |
| Medianinkomst 20-64 (kr) | 385 800 kr | 401 400 kr | – | – |
Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Västerbottens län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.
Vanliga frågor om näringsliv i Nordmaling
Hur många företag startas i Nordmaling varje år?
I Nordmaling startades 9,0 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Nordmaling ligger lägre än rikssnittet.
Vad är sysselsättningsgraden i Nordmaling?
Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Nordmaling är 85,1 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Nordmaling ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 5,0 % (årsmedelvärde 2025).
Hur är företagsklimatet i Nordmaling jämfört med riket?
SKR:s företagsklimatenkat finns inte tillgänglig för Nordmaling i Kolada. Inte alla kommuner deltar i undersökningen varje år.
Källor
- Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
- Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.