Trygghet i Malå
92,3 % av invånarna i Malå känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — rikssnittet samma år är 75,1 %. Antalet anmälda brott var 7 538 per 100 000 invånare (2025).
Malå jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Malå | Rikssnitt | Utfall |
|---|---|---|---|
| Trygghet utomhus (%) | 92,3 % | 75,1 % | Bättre |
| Anmälda brott (per 100 000 inv.) | 7 538 per 100 000 inv. | 13 581 per 100 000 inv. | Bättre |
| Psykisk ohälsa barn och unga (%) | 15,7 % | 10,0 % | Sämre |
| Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år (%) | 34,0 % | 29,5 % | Ingen värdering |
Trygghetsläget i Malå
Tryggheten utomhus i mörker är ett av de viktigaste måtten på hur invånare uppfattar säkerheten i sin kommun. I Malå uppger 92,3 % av de tillfrågade att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022). Det är 17,2 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %). Kommunen är på plats 9 av 137 kommuner (plats 1 = högst trygghet). Inom Västerbottens län placerar sig Malå på plats 3 av 6 kommuner.
I Malå anmäldes 7 538 brott per 100 000 invånare (2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (13 581). Kommunen är på plats 48 av 290 kommuner (plats 1 = lägst antal anmälda brott). I Västerbottens län är läget plats 3 av 15 kommuner på samma mått.
Sociala faktorer påverkar upplevd trygghet. Andelen barn och unga med psykisk ohälsa är 15,7 % (2024) — rikssnittet är 10,0 %. Av dem som fick ekonomiskt bistånd under året var 34,0 % barn 0–17 år (2025), jämfört med 29,5 % i riket. Måttet beskriver biståndsmottagarnas åldersfördelning — det visar inte hur stor andel av kommunens barn som lever i hushåll med ekonomiskt bistånd.
Källhänvisning: Statistik från Kolada. Ursprungskällor: SCB:s medborgarundersökning (trygghet utomhus), Brottsförebyggande rådet (BRÅ, anmälda brott) och Socialstyrelsen (psykisk ohälsa, bistånd).
Utveckling över tid i Malå
Antalet anmälda brott per 100 000 invånare har ökat sedan 2008, från 6 263 till 7 538 (2025).
Den kommun i Västerbottens län som ligger närmast Malå på trygghetsmåttet samma år är Nordmaling, med 91,4 % mot Malås 92,3 % (2022) — en skillnad på 0,9 procentenheter.
Bäst i Västerbottens län på trygghet utomhus är Dorotea med 94,0 % (2022).
Barnens (0–17 år) andel av biståndsmottagarna i Malå har ökat sedan 2012, från 31,4 % till 34,0 % (2025).
Vanliga frågor om trygghet i Malå
Hur trygg är Malå?
I Malå uppger 92,3 % av invånarna att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022). Rikssnittet samma år är 75,1 %, så Malå ligger högre än rikssnittet. Kommunen är på plats 9 av 137 kommuner (plats 1 = tryggast).
Hur många brott anmäls i Malå?
I Malå anmäldes 7 538 brott per 100 000 invånare (2025). Rikssnittet samma år är 13 581 anmälda brott per 100 000 invånare, så Malå ligger lägre än rikssnittet. Kommunen är på plats 48 av 290 kommuner (plats 1 = lägst antal brott).
Vad säger trygghetsindex om Malå jämfört med riket?
Malå har en trygghetsgrad på 92,3 % (rikets snitt: 75,1 %). Antalet anmälda brott är 7 538 per 100 000 invånare (rikssnitt: 13 581). Trygghetsrankning: plats 9 av 137 kommuner.
Hur ligger Malå till jämfört med andra kommuner i Västerbottens län?
På trygghet utomhus är Malå på plats 3 av 6 kommuner i Västerbottens län (2022). På anmälda brott är placeringen 3 av 15 kommuner i länet.
Källor
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2022.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N31870, 2025.
- Psykisk ohälsa barn och unga: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N33820, 2024.