Näringsliv i Härjedalen
Sysselsättningsgraden i Härjedalen är 85,1 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,8 % (årsmedelvärde 2025).
Arbetsmarknaden i Härjedalen
I Härjedalen är 85,1 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Jämtlands län placerar sig Härjedalen på plats 4 av 8 kommuner.
Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 3,8 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Jämtlands läns 8 kommuner är det plats 3, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 4,1 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 3 av 8 i länet.
Nyföretagandet i Härjedalen uppgår till 15,9 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är högre än rikssnittet samma år (11,5). I Jämtlands län är det plats 3 av 8.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 371 500 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).
Jämförelse med rikssnitt
| Indikator | Härjedalen | Rikssnitt | Placering | I Jämtlands län |
|---|---|---|---|---|
| Nystartade företag/1 000 inv. | 15,9 | 11,5 | 7/290 | 3/8 |
| Företagsklimat (SKR-betyg) | 78,1 | – | 64/198 | 2/3 |
| Sysselsättningsgrad 20-64 (%) | 85,1 % | 80,9 % | 70/290 | 4/8 |
| Arbetslöshet 18–65 (%) | 3,8 % | 7,0 % | 27/290 | 3/8 |
| Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) | 4,1 % | 5,0 % | 64/290 | 3/8 |
| Medianinkomst 20-64 (kr) | 371 500 kr | 401 400 kr | – | – |
Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Jämtlands län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.
Vanliga frågor om näringsliv i Härjedalen
Hur många företag startas i Härjedalen varje år?
I Härjedalen startades 15,9 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Härjedalen ligger högre än rikssnittet.
Vad är sysselsättningsgraden i Härjedalen?
Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Härjedalen är 85,1 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Härjedalen ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 3,8 % (årsmedelvärde 2025).
Hur är företagsklimatet i Härjedalen jämfört med riket?
Enligt SKR:s enkät om företagsklimat fick Härjedalen betyget 78,1 (2025). Kommunen är på plats 64 av 198 bland de kommuner som deltog i undersökningen. Inom Jämtlands län ligger kommunen på plats 2 av 3.
Källor
- Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
- Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.