Kommunatlas
Jämtlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Härjedalen 2025 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Härjedalen kostar en villa i genomsnitt 18 885 kr per kvm (2025). Det är 9 999 kr/kvm under rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Villa kr/kvm
18 885
kr/kvm · 2025
▼ Riks 2025: 28 884 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
33 192
kr/kvm · 2025
▼ Riks 2025: 39 813 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 266 200
kr totalt · 2025
Riks: 3 466 080 kr

Fastighetspriser i Härjedalen

Villor i Härjedalen såldes i genomsnitt för 18 885 kr per kvm (2025). Härjedalen är 35 % billigare än rikssnittet — 9 999 kr/kvm under rikssnittet på 28 884 kr/kvm. Priset på villor steg med 21,5 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 266 200 kr i Härjedalen. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 3 466 080 kr — en skillnad på 1 199 880 kr.

Bostadsrätter i Härjedalen såldes i genomsnitt för 33 192 kr per kvm (2025). Härjedalen är 17 % billigare än rikssnittet — 6 621 kr/kvm under rikssnittet på 39 813 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Villapriserna kommer från SCB:s fastighetsprisregister och avser genomsnittliga kvadratmeterpriser för sålda småhus under 2025. Det är köpeskillingar, inte taxeringsvärden. Bostadsrättspriserna bygger på överlåtelser som rapporterats till Skatteverket, delade med den genomsnittliga lägenhetsytan i kommunen. Priserna varierar beroende på läge inom kommunen, skick och storlek.

Källa: Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnittet är Koladas värde för riket samma år: villa 28 884 kr/kvm (2025), bostadsrätt 39 813 kr/kvm (2025).

Bostadsutbud och nybyggnation

Fler nyckeltal för dig som funderar på att köpa i Härjedalen: upplåtelseformer, nybyggnation, bygglov och inkomstläge.

Fastighetspris fritidshus

2025

36 422 kr/kvm

Definition enligt Kolada: För beräkning av kvadratmeterpriset för fritidshus har respektive enskilt köp använts. Med fritidshus avses småhus (typkod 220) som inte haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten. Definitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.

25 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 64 av 289 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910

Bostäder totalt

2025

716,3 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

44 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 2 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913

Bostäder med hyresrätt

2025

223,7 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

15 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 39 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901

Bostäder med bostadsrätt

2025

110,4 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

9,0 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 53 av 290 kommuner

Plats 3 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902

Bostäder med äganderätt

2025

382,1 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

109 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 14 av 290 kommuner

Plats 4 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903

Genomsnittlig boyta

2025

51,0 kvm/inv

Definition enligt Kolada: Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1.

21 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 39 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912

Färdigställda bostäder, nybyggnad

2025

2,4 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Inkluderar småhus och flerbostadshus. Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000.

20 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 79 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917

Bostäder som beviljats bygglov, två år

2025

7,5 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec.

18 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 52 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925

Mediannettoinkomst

2024

278 300 kr/inv

Definition enligt Kolada: Disponibel mediannettoinkomst personer 20 år och äldre. Nettoinkomsten är summan av alla skattepliktiga och skattefria inkomster som förvärvs- och kapitalinkomster och transfereringar minus skatt och övriga negativa transfer. Inkomsten är beräknad per individ. Inkomster som riktar sig till hela hushållet, som ekonomiskt bistånd och bostadsstöd, har i förekommande fall delats upp på de vuxna i hushållet dividerat med personer som var folkbokförda både den 1 januari och den 31 december, och som tillhörde en familj med disponibel inkomst skild från noll kronor.

11 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 224 av 290 kommuner

Plats 4 av 8 kommuner i Jämtlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905

Källor: Bostadsutbud och nybyggnation
  • Fastighetspris fritidshus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910, 2025.
  • Bostäder totalt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913, 2025.
  • Bostäder med hyresrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901, 2025.
  • Bostäder med bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902, 2025.
  • Bostäder med äganderätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903, 2025.
  • Genomsnittlig boyta: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912, 2025.
  • Färdigställda bostäder, nybyggnad: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917, 2025.
  • Bostäder som beviljats bygglov, två år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925, 2025.
  • Mediannettoinkomst: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Härjedalen får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Härjedalen och 2 700+ andra orter.

Vanliga frågor om att köpa bostad i Härjedalen

Vad kostar en villa i Härjedalen?

En villa i Härjedalen kostar i genomsnitt 18 885 kr per kvm (2025). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 266 200 kr totalt. Rikssnittet är 28 884 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Härjedalen?

En bostadsrätt i Härjedalen kostar i genomsnitt 33 192 kr per kvm (2025). SCB beräknar kvadratmeterpriset från överlåtelser av bostadsrätter (kontrolluppgifter till Skatteverket) och den genomsnittliga lägenhetsytan i kommunen. Rikssnittet för bostadsrätter var 39 813 kr/kvm (2025).

Är Härjedalen dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Härjedalen är billigare än rikssnittet: 18 885 kr/kvm mot 28 884 kr/kvm, en skillnad på 9 999 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 33 192 kr/kvm mot 39 813 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Härjedalen?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Härjedalen. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Fastighetspriser från SCB Fastighetsprisregistret via Kolada. Priserna avser genomsnittligt kvadratmeterpris för genomförda försäljningar (2025). Rikssnitt (Kolada, riket) villa 28 884 kr/kvm (2025) · bostadsrätt 39 813 kr/kvm (2025). Källa: RKA / Kolada.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.