Bästa kommuner att pendla från till Malmö 2026
Vill du bo utanför Malmö och dra nytta av lägre skatt och bra skolor? Nedan ser du Skånes 32 kommuner utöver Malmö rankade efter ett kombinerat index av lägst kommunalskatt och högst meritvärde i åk 9. Malmö finns med i tabellen som referens. Lomma hamnar i topp. Rankingen väger bara kommunalskatt och meritvärde i åk 9, inte restid eller pendlingsmöjligheter. Kolla själv hur lång resan till Malmö blir.
Pendling och boende nära Malmö
Skåne har ett tätt nät av Pågatåg, så många kan bo flera mil från Malmö och ändå pendla smidigt. Kommunalskatten i Skåne varierar från 29,59 % till 33,99 % (2026). Malmö har en kommunalskatt på 32,42 % (2026). I 27 av Skånes övriga 32 kommuner är skatten lägre, som mest 2,83 procentenheter lägre i Kävlinge (29,59 %). I fyra kommuner är den högre.
Utöver skatten är skolkvaliteten avgörande för barnfamiljer. Meritvärdet i åk 9 varierar avsevärt inom Skåne. De kommuner som hamnar högt har både relativt låg kommunalskatt och högt meritvärde i åk 9.
Hur indexet beräknas: Skattesats och meritvärde normaliseras till 0–100 relativt alla 290 svenska kommuner. Pendlings-index = medelvärdet av de två normaliserade värdena. Lägst skatt och högst meritvärde ger index 100.
Alla 33 kommuner i Skåne — pendlings-ranking
| Rank | Kommun | Index | Skattesats 2026 | Meritvärde 2026 |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lomma | 82,4 | 30,72 % | 272,5 poäng |
| 2 | Vellinge | 79,6 | 29,68 % | 253,0 poäng |
| 3 | Kävlinge | 72,5 | 29,59 % | 238,7 poäng |
| 4 | Staffanstorp | 69,6 | 30,12 % | 240,7 poäng |
| 5 | Höganäs | 64,7 | 30,91 % | 242,4 poäng |
| 6 | Lund | 60,0 | 32,42 % | 254,5 poäng |
| 7 | Ystad | 58,0 | 31,29 % | 235,4 poäng |
| 8 | Landskrona | 55,7 | 31,42 % | 232,9 poäng |
| 9 | Helsingborg | 54,0 | 31,39 % | 229,4 poäng |
| 10 | Svedala | 53,6 | 31,42 % | 229,0 poäng |
| 11 | Båstad | 53,3 | 31,41 % | 228,4 poäng |
| 12 | Ängelholm | 52,3 | 31,35 % | 225,7 poäng |
| – | Malmö (referens, rankas inte) | 49,7 | 32,42 % | 235,5 poäng |
| 13 | Trelleborg | 49,6 | 31,58 % | 223,8 poäng |
| 14 | Burlöv | 48,9 | 31,27 % | 218,3 poäng |
| 15 | Skurup | 48,4 | 31,60 % | 221,9 poäng |
| 16 | Höör | 47,6 | 32,63 % | 234,6 poäng |
| 17 | Eslöv | 47,6 | 31,72 % | 222,0 poäng |
| 18 | Simrishamn | 47,5 | 31,69 % | 221,4 poäng |
| 19 | Örkelljunga | 46,0 | 30,24 % | 198,8 poäng |
| 20 | Klippan | 44,4 | 31,93 % | 219,0 poäng |
| 21 | Hässleholm | 42,6 | 32,38 % | 221,9 poäng |
| 22 | Kristianstad | 39,8 | 32,64 % | 220,4 poäng |
| 23 | Perstorp | 38,8 | 31,99 % | 209,5 poäng |
| 24 | Sjöbo | 36,7 | 32,10 % | 207,3 poäng |
| 25 | Åstorp | 36,0 | 31,47 % | 197,4 poäng |
| 26 | Tomelilla | 35,0 | 31,79 % | 199,8 poäng |
| 27 | Hörby | 33,7 | 32,26 % | 203,9 poäng |
| 28 | Svalöv | 32,2 | 31,92 % | 196,5 poäng |
| 29 | Östra Göinge | 30,3 | 32,17 % | 196,5 poäng |
| 30 | Bjuv | 28,6 | 32,17 % | 193,3 poäng |
| 31 | Bromölla | 22,0 | 33,74 % | 202,7 poäng |
| 32 | Osby | 20,9 | 33,99 % | 204,1 poäng |
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
Pendlingsindexet (skattesats och meritvärde) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om pendling och boende i Skåne
- Vilken pendlingskommun nära Malmö har lägst skatt?
- Bland kommunerna i Skåne har Kävlinge lägst kommunalskatt — 29,59 % (2026).
- Vilken pendlingskommun nära Malmö har bäst skolresultat?
- Lomma har högst meritvärde i åk 9 bland kommunerna i Skåne — 272,5 poäng (2026).
- Vilka Skånekommuner passar bäst för pendling till Malmö?
- Lomma toppar vår ranking, som väger ihop kommunalskatt och meritvärde i åk 9. Restiden till Malmö ingår inte i rankingen och varierar mellan kommunerna, se Skånetrafikens reseplanerare.
Utpendlingsdata (N02279) visar hur stor andel av de förvärvsarbetande som pendlar till en annan kommun. Se statistik om pendling per kommun under Pendling.