Kommunatlas
Västra Götalands län  ·  Näringsliv

Näringsliv i Munkedal

Sysselsättningsgraden i Munkedal är 83,6 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,1 % (årsmedelvärde 2025).

Nystartade företag
13,2
per 1 000 inv. · 2025
+1,7 vs rikssnitt
Företagsklimat (SKR)
74,5
betyg · 2025
Sysselsättningsgrad 20-64
83,6 %
av befolkning · 2024
+2,7 pe vs rikssnitt
Arbetslöshet 18–65
5,1 %
av arbetskraften · 2025
−1,9 pe vs rikssnitt

Arbetsmarknaden i Munkedal

I Munkedal är 83,6 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Västra Götalands län placerar sig Munkedal på plats 27 av 49 kommuner.

Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 5,1 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Västra Götalands läns 49 kommuner är det plats 29, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 4,8 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 26 av 49 i länet.

Nyföretagandet i Munkedal uppgår till 13,2 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är högre än rikssnittet samma år (11,5). I Västra Götalands län är det plats 3 av 49.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 384 200 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).

Jämförelse med rikssnitt

Indikator Munkedal Rikssnitt Placering I Västra Götalands län
Nystartade företag/1 000 inv. 13,2 11,5 34/290 3/49
Företagsklimat (SKR-betyg) 74,5 – 123/198 22/35
Sysselsättningsgrad 20-64 (%) 83,6 % 80,9 % 114/290 27/49
Arbetslöshet 18–65 (%) 5,1 % 7,0 % 107/290 29/49
Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) 4,8 % 5,0 % 123/290 26/49
Medianinkomst 20-64 (kr) 384 200 kr 401 400 kr – –

Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Västra Götalands län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.

Vanliga frågor om näringsliv i Munkedal

Hur många företag startas i Munkedal varje år?

I Munkedal startades 13,2 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Munkedal ligger högre än rikssnittet.

Vad är sysselsättningsgraden i Munkedal?

Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Munkedal är 83,6 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Munkedal ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 5,1 % (årsmedelvärde 2025).

Hur är företagsklimatet i Munkedal jämfört med riket?

Enligt SKR:s enkät om företagsklimat fick Munkedal betyget 74,5 (2025). Kommunen är på plats 123 av 198 bland de kommuner som deltog i undersökningen. Inom Västra Götalands län ligger kommunen på plats 22 av 35.

Statistik från Kolada, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem — här kommer sysselsättningen från SCB (befolkningens arbetsmarknadsstatus, BAS), arbetslösheten från Arbetsförmedlingen och SCB (BAS), företagsklimatet från SKR:s servicemätning Insikt och nystartade företag från Tillväxtanalys. Senaste tillgängliga år används per indikator.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.