Kommunatlas
Östergötlands län  ·  Näringsliv

Näringsliv i Motala

Sysselsättningsgraden i Motala är 81,3 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 7,2 % (årsmedelvärde 2025).

Nystartade företag
7,7
per 1 000 inv. · 2025
−3,8 vs rikssnitt
Företagsklimat (SKR)
76,4
betyg · 2025
Sysselsättningsgrad 20-64
81,3 %
av befolkning · 2024
+0,4 pe vs rikssnitt
Arbetslöshet 18–65
7,2 %
av arbetskraften · 2025
+0,1 pe vs rikssnitt

Arbetsmarknaden i Motala

I Motala är 81,3 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Östergötlands län placerar sig Motala på plats 10 av 13 kommuner.

Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 7,2 % (årsmedelvärde 2025). Det är högre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Östergötlands läns 13 kommuner är det plats 10, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 7,7 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 12 av 13 i länet.

Nyföretagandet i Motala uppgår till 7,7 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (11,5). I Östergötlands län är det plats 12 av 13.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 382 000 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).

Jämförelse med rikssnitt

Indikator Motala Rikssnitt Placering I Östergötlands län
Nystartade företag/1 000 inv. 7,7 11,5 276/290 12/13
Företagsklimat (SKR-betyg) 76,4 – 96/198 6/8
Sysselsättningsgrad 20-64 (%) 81,3 % 80,9 % 185/290 10/13
Arbetslöshet 18–65 (%) 7,2 % 7,0 % 206/290 10/13
Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) 7,7 % 5,0 % 259/290 12/13
Medianinkomst 20-64 (kr) 382 000 kr 401 400 kr – –

Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Östergötlands län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.

Vanliga frågor om näringsliv i Motala

Hur många företag startas i Motala varje år?

I Motala startades 7,7 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Motala ligger lägre än rikssnittet.

Vad är sysselsättningsgraden i Motala?

Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Motala är 81,3 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Motala ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 7,2 % (årsmedelvärde 2025).

Hur är företagsklimatet i Motala jämfört med riket?

Enligt SKR:s enkät om företagsklimat fick Motala betyget 76,4 (2025). Kommunen är på plats 96 av 198 bland de kommuner som deltog i undersökningen. Inom Östergötlands län ligger kommunen på plats 6 av 8.

Statistik från Kolada, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem — här kommer sysselsättningen från SCB (befolkningens arbetsmarknadsstatus, BAS), arbetslösheten från Arbetsförmedlingen och SCB (BAS), företagsklimatet från SKR:s servicemätning Insikt och nystartade företag från Tillväxtanalys. Senaste tillgängliga år används per indikator.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.