Kommunatlas
Värmlands län  ·  Bostad

Bostad i Munkfors 2025 — nybyggnation och bostadsmarknad

I Munkfors färdigställdes 0,0 lägenheter i flerbostadshus per 1 000 invånare (2025) — rikssnittet är 2,4. Trångboddheten i flerbostadshus är 8,6 %.

Flerbostadshus färdigst.
0,0
per 1 000 inv. · 2025
Riks: 2,4
Småhus färdigst.
0,0
per 1 000 inv. · 2025
Riks: 0,5
Trångboddhet flerbost.
8,6 %
av de boende · 2025
Riks: 15,1 %
Nybyggnation totalt
0,0
bost./1 000 inv. · 2025
Riks: 3,0
Sophämtning
27
kr/kvm/år inkl. moms · 2025

Bostadsmarknaden i Munkfors

I Munkfors färdigställdes 2025 totalt 0,0 bostäder per 1 000 invånare — varav 0,0 i flerbostadshus och 0,0 småhus. Det är under rikssnittet på 3,0. Nybyggnation av flerbostadshus har minskat sedan 1990.

Trångboddheten — andelen av de boende i flerbostadshus som bor trångt enligt norm 2 (Kolada N07907), det vill säga fler än två boende per rum när kök och vardagsrum inte räknas — är 8,6 % (2025). Det är lägre än rikssnittet på 15,1 %. Trångboddhet har minskat sedan 2012. Kommunen rankar på plats 39 av 290 kommuner.

Beståndet av bostäder i Munkfors domineras av äganderätt (56 % av beståndet). Befolkningen har minskat med 2,4 % de senaste fem åren.

Bostadspriser: Kolada redovisar genomsnittligt pris för sålda bostadsrätter per kvadratmeter (SCB). I Munkfors var det 210 kr/kvm (2025), jämfört med 39 813 kr/kvm i riket. Se även bostadspriser i Munkfors. För aktuella annonspriser, se Hemnet eller Booli.

Bostadsförsörjning och bostadsmarknad

Upplåtelseformer, boyta, befolkningsutveckling och planberedskap i Munkfors.

Bostäder med hyresrätt

2025

182,6 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

6,3 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 121 av 290 kommuner

Plats 5 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901

Bostäder med bostadsrätt

2025

85,0 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

30 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 92 av 290 kommuner

Plats 5 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902

Bostäder med äganderätt

2025

341,5 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

87 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 52 av 290 kommuner

Plats 4 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903

Bostäder totalt

2025

609,0 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

22 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 13 av 290 kommuner

Plats 2 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913

Genomsnittlig boyta

2025

52,0 kvm/inv

Definition enligt Kolada: Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1.

24 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 29 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912

Befolkningsförändring, fem år

2025

−2,4 %

Definition enligt Kolada: Antal invånare totalt 31/12 år T minus antal invånare totalt 31/12 år T-5, dividerat med antal invånare totalt år T-5. Multipliceras med 100 för procent.

4,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 213 av 290 kommuner

Plats 10 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01958

Befolkningsprognos om fem år

2025

3 526

Definition enligt Kolada: Förväntat antal invånare om 5 år. För att göra framskrivningen används antal levande födda barn, avlidna, inflyttade och utflyttade som registrerats under året. Med hjälp av denna information skattas fruktsamhet, mortalitet, antal inflyttare, inflyttarfördelningar och utflyttarrisker efter ålder och kön. Skattningarna ligger sedan till grund för beräkningen av den framtida utvecklingen av antalet födda, döda, inflyttade och utflyttade. Observera att denna framskrivning endast bygger på statistik som finns tillgänglig nationellt och ska inte förväxlas med prognoser som kommunerna själva tar fram. Från och med 2022 publiceras data vart tredje år.

Plats 282 av 290 kommuner

Plats 16 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02907

Bostäder som beviljats bygglov, två år

2025

0,3 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec.

96 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 275 av 290 kommuner

Plats 12 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925

Källor: Bostadsförsörjning och bostadsmarknad
  • Bostäder med hyresrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901, 2025.
  • Bostäder med bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902, 2025.
  • Bostäder med äganderätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903, 2025.
  • Bostäder totalt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913, 2025.
  • Genomsnittlig boyta: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912, 2025.
  • Befolkningsförändring, fem år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01958, 2025.
  • Befolkningsprognos om fem år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02907, 2025.
  • Bostäder som beviljats bygglov, två år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Vanliga frågor om bostad i Munkfors

Hur många bostäder byggs i Munkfors?

I Munkfors färdigställdes 2025 0,0 lägenheter i flerbostadshus per 1 000 invånare och 0,0 småhus per 1 000 invånare. Totalt är det 0,0 nybyggda bostäder per 1 000 invånare, jämfört med rikssnittet på 3,0.

Hur är trångboddheten i Munkfors?

Andelen trångbodda i flerbostadshus i Munkfors är 8,6 % (2025). Rikssnittet är 15,1 %. Kommunen rankar på plats 39 av 290 kommuner (lägst rank = minst trångboddhet).

Var hittar jag prisuppgifter på bostäder i kommunen?

Kolada redovisar SCB:s genomsnittliga försäljningspris per kvadratmeter. I Munkfors var det 210 kr/kvm för bostadsrätter (2025) och 7 303 kr/kvm för småhus (2025). Det är årsgenomsnitt för sålda bostäder — mer om dem på sidan om bostadspriser i Munkfors. För enskilda objekt och aktuellt utbud, se Hemnet eller Booli.

Vad kostar sophämtning i Munkfors?

Sophämtningsavgiften för en typfastighet i Munkfors är 27 kr/kvm och år inkl. moms (2025). Rikssnittet är okänt. Avgiften sätts av kommunen.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nybyggnationsdata avser 2025, trångboddhet 2025, sophämtningsavgift 2025 (Renhållningsverken). Upplåtelseformer, boyta och befolkningsprognos: Kolada.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.