Kommuner med flest elbilar 2025 — andel elbilar av alla personbilar
Andelen elbilar varierar från 34,7 % i Solna till 0,2 % i Dorotea. Rikssnittet är 8,6 %. Nedan ser du alla 290 kommuner sorterade från störst till lägst andel elbilar.
Solna leder med 34,7 % elbilar, fyra gånger rikssnittet på 8,6 %.
Andelen elbilar per kommun är ett mått på hur snabbt personbilarna elektrifieras lokalt.
Toppen domineras av Stockholmsområdet: Solna, Danderyd, Stockholm, Nacka och Sollentuna är topp fem. Längre ner på listan finns också Göteborgsregionen (Mölndal 7:e, Göteborg 17:e) och några skånska kommuner som Vellinge och Lomma (Kolada N07945, 2025). I flera toppkommuner i Stockholmsområdet påverkas andelen av att många bilar är registrerade på företag och organisationer. I Solna ägs 68 procent av personbilarna av juridiska personer (riket 21 procent, SCB 2025), och kommunen har 229 elbilar per 1 000 invånare (riket 41, Kolada N07938, 2025). Siffran speglar därför inte bara invånarnas egna bilval. Lägst är andelen i glesbygdskommuner i Norrlands inland, som Sorsele och Dorotea (Kolada N07945, 2025). Sveriges mål är nettonollutsläpp senast 2045, och kommunrankingen speglar en del av den omställningen.
Hur du läser listan: Rank 1 = kommunen med störst andel elbilar av alla personbilar. Källa: Trafikanalys och SCB via Kolada, mätår 2025.
Alla 290 kommuner — sorterade efter andel elbilar
| Rank | Kommun | Andel elbilar (2025) |
|---|---|---|
| 1 | Solna | 34,7 % |
| 2 | Danderyd | 24,7 % |
| 3 | Stockholm | 22,6 % |
| 4 | Nacka | 22,0 % |
| 5 | Sollentuna | 20,1 % |
| 6 | Södertälje | 17,4 % |
| 7 | Mölndal | 14,5 % |
| 8 | Täby | 12,7 % |
| 9 | Vaxholm | 12,5 % |
| 10 | Kungsbacka | 12,4 % |
| 11 | Vellinge | 12,3 % |
| 12 | Lidingö | 12,2 % |
| 13 | Lomma | 12,1 % |
| 14 | Värmdö | 11,3 % |
| 15 | Partille | 11,2 % |
| 16 | Härryda | 11,2 % |
| 17 | Göteborg | 11,1 % |
| 18 | Lerum | 11,1 % |
| 19 | Österåker | 10,8 % |
| 20 | Ekerö | 10,5 % |
| 21 | Kävlinge | 10,1 % |
| 22 | Knivsta | 9,9 % |
| 23 | Tyresö | 9,7 % |
| 24 | Uddevalla | 9,6 % |
| 25 | Vallentuna | 9,6 % |
| 26 | Kungälv | 9,5 % |
| 27 | Stenungsund | 9,5 % |
| 28 | Malmö | 9,4 % |
| 29 | Huddinge | 9,3 % |
| 30 | Håbo | 9,0 % |
| 31 | Jönköping | 9,0 % |
| 32 | Upplands Väsby | 8,9 % |
| 33 | Sigtuna | 8,8 % |
| 34 | Trollhättan | 8,8 % |
| 35 | Staffanstorp | 8,7 % |
| 36 | Lund | 8,6 % |
| 37 | Habo | 8,6 % |
| 38 | Gnosjö | 8,5 % |
| 39 | Trosa | 8,5 % |
| 40 | Uppsala | 8,5 % |
| 41 | Alingsås | 8,4 % |
| 42 | Järfälla | 8,4 % |
| 43 | Linköping | 8,4 % |
| 44 | Tjörn | 8,4 % |
| 45 | Sundbyberg | 8,4 % |
| 46 | Salem | 8,2 % |
| 47 | Båstad | 8,2 % |
| 48 | Borås | 8,1 % |
| 49 | Sotenäs | 8,0 % |
| 50 | Helsingborg | 8,0 % |
| 51 | Höganäs | 7,9 % |
| 52 | Bollebygd | 7,9 % |
| 53 | Upplands-Bro | 7,8 % |
| 54 | Nykvarn | 7,7 % |
| 55 | Varberg | 7,7 % |
| 56 | Västerås | 7,7 % |
| 57 | Lidköping | 7,6 % |
| 58 | Strängnäs | 7,6 % |
| 59 | Svedala | 7,5 % |
| 60 | Ale | 7,5 % |
| 61 | Haninge | 7,4 % |
| 62 | Öckerö | 7,3 % |
| 63 | Skövde | 7,3 % |
| 64 | Lysekil | 7,3 % |
| 65 | Hammarö | 7,2 % |
| 66 | Växjö | 7,2 % |
| 67 | Värnamo | 7,2 % |
| 68 | Ängelholm | 7,2 % |
| 69 | Strömstad | 7,1 % |
| 70 | Umeå | 6,9 % |
| 71 | Halmstad | 6,9 % |
| 72 | Botkyrka | 6,7 % |
| 73 | Ystad | 6,7 % |
| 74 | Örebro | 6,7 % |
| 75 | Mjölby | 6,7 % |
| 76 | Lilla Edet | 6,5 % |
| 77 | Vadstena | 6,5 % |
| 78 | Enköping | 6,5 % |
| 79 | Karlstad | 6,3 % |
| 80 | Vaggeryd | 6,3 % |
| 81 | Kristianstad | 6,3 % |
| 82 | Gnesta | 6,3 % |
| 83 | Norrköping | 6,2 % |
| 84 | Orust | 6,2 % |
| 85 | Nyköping | 6,2 % |
| 86 | Landskrona | 6,2 % |
| 87 | Ulricehamn | 6,2 % |
| 88 | Luleå | 6,2 % |
| 89 | Eslöv | 6,1 % |
| 90 | Nynäshamn | 6,1 % |
| 91 | Kalmar | 6,1 % |
| 92 | Gislaved | 6,1 % |
| 93 | Mark | 6,1 % |
| 94 | Falun | 6,1 % |
| 95 | Lekeberg | 6,1 % |
| 96 | Eskilstuna | 6,0 % |
| 97 | Tanum | 6,0 % |
| 98 | Trelleborg | 5,9 % |
| 99 | Söderköping | 5,9 % |
| 100 | Mullsjö | 5,9 % |
| 101 | Falkenberg | 5,9 % |
| 102 | Gävle | 5,9 % |
| 103 | Laholm | 5,8 % |
| 104 | Tranås | 5,8 % |
| 105 | Vara | 5,8 % |
| 106 | Skellefteå | 5,8 % |
| 107 | Mörbylånga | 5,7 % |
| 108 | Nässjö | 5,7 % |
| 109 | Vetlanda | 5,7 % |
| 110 | Sundsvall | 5,7 % |
| 111 | Motala | 5,6 % |
| 112 | Karlskrona | 5,6 % |
| 113 | Kinda | 5,6 % |
| 114 | Åre | 5,6 % |
| 115 | Skara | 5,6 % |
| 116 | Älmhult | 5,5 % |
| 117 | Burlöv | 5,5 % |
| 118 | Piteå | 5,5 % |
| 119 | Vänersborg | 5,5 % |
| 120 | Höör | 5,5 % |
| 121 | Munkedal | 5,5 % |
| 122 | Borlänge | 5,5 % |
| 123 | Hjo | 5,5 % |
| 124 | Alvesta | 5,4 % |
| 125 | Östersund | 5,4 % |
| 126 | Norrtälje | 5,4 % |
| 127 | Ödeshög | 5,3 % |
| 128 | Simrishamn | 5,3 % |
| 129 | Götene | 5,3 % |
| 130 | Grästorp | 5,2 % |
| 131 | Mariestad | 5,1 % |
| 132 | Karlskoga | 5,1 % |
| 133 | Vårgårda | 5,1 % |
| 134 | Åtvidaberg | 5,1 % |
| 135 | Kumla | 5,1 % |
| 136 | Kristinehamn | 5,0 % |
| 137 | Skurup | 5,0 % |
| 138 | Robertsfors | 5,0 % |
| 139 | Svalöv | 5,0 % |
| 140 | Katrineholm | 4,9 % |
| 141 | Tranemo | 4,8 % |
| 142 | Örnsköldsvik | 4,8 % |
| 143 | Aneby | 4,8 % |
| 144 | Sölvesborg | 4,7 % |
| 145 | Eksjö | 4,7 % |
| 146 | Boxholm | 4,7 % |
| 147 | Vimmerby | 4,6 % |
| 148 | Hudiksvall | 4,6 % |
| 149 | Krokom | 4,6 % |
| 150 | Ljungby | 4,6 % |
| 151 | Härnösand | 4,6 % |
| 152 | Gotland | 4,5 % |
| 153 | Sjöbo | 4,5 % |
| 154 | Åstorp | 4,5 % |
| 155 | Vännäs | 4,5 % |
| 156 | Nora | 4,5 % |
| 157 | Leksand | 4,5 % |
| 158 | Karlshamn | 4,5 % |
| 159 | Tibro | 4,4 % |
| 160 | Herrljunga | 4,4 % |
| 161 | Bollnäs | 4,4 % |
| 162 | Säter | 4,4 % |
| 163 | Oxelösund | 4,3 % |
| 164 | Ronneby | 4,3 % |
| 165 | Tingsryd | 4,3 % |
| 166 | Västervik | 4,3 % |
| 167 | Hylte | 4,3 % |
| 168 | Timrå | 4,2 % |
| 169 | Svenljunga | 4,1 % |
| 170 | Degerfors | 4,1 % |
| 171 | Älvkarleby | 4,1 % |
| 172 | Arboga | 4,1 % |
| 173 | Tomelilla | 4,1 % |
| 174 | Avesta | 4,1 % |
| 175 | Söderhamn | 4,1 % |
| 176 | Sävsjö | 4,1 % |
| 177 | Östra Göinge | 4,0 % |
| 178 | Falköping | 4,0 % |
| 179 | Kungsör | 4,0 % |
| 180 | Lessebo | 4,0 % |
| 181 | Hässleholm | 4,0 % |
| 182 | Norberg | 4,0 % |
| 183 | Östhammar | 4,0 % |
| 184 | Gagnef | 4,0 % |
| 185 | Vingåker | 4,0 % |
| 186 | Ydre | 4,0 % |
| 187 | Köping | 4,0 % |
| 188 | Arvika | 4,0 % |
| 189 | Kil | 4,0 % |
| 190 | Flen | 4,0 % |
| 191 | Finspång | 3,9 % |
| 192 | Sala | 3,9 % |
| 193 | Markaryd | 3,9 % |
| 194 | Hallstahammar | 3,9 % |
| 195 | Askersund | 3,8 % |
| 196 | Hörby | 3,8 % |
| 197 | Osby | 3,8 % |
| 198 | Nordmaling | 3,7 % |
| 199 | Boden | 3,7 % |
| 200 | Fagersta | 3,7 % |
| 201 | Uppvidinge | 3,7 % |
| 202 | Mora | 3,7 % |
| 203 | Rättvik | 3,7 % |
| 204 | Karlsborg | 3,7 % |
| 205 | Tierp | 3,7 % |
| 206 | Tidaholm | 3,7 % |
| 207 | Åmål | 3,7 % |
| 208 | Surahammar | 3,6 % |
| 209 | Forshaga | 3,6 % |
| 210 | Töreboda | 3,6 % |
| 211 | Sandviken | 3,6 % |
| 212 | Kramfors | 3,6 % |
| 213 | Ludvika | 3,6 % |
| 214 | Bromölla | 3,6 % |
| 215 | Hedemora | 3,6 % |
| 216 | Borgholm | 3,6 % |
| 217 | Essunga | 3,5 % |
| 218 | Oskarshamn | 3,5 % |
| 219 | Hallsberg | 3,5 % |
| 220 | Skinnskatteberg | 3,5 % |
| 221 | Heby | 3,5 % |
| 222 | Lindesberg | 3,5 % |
| 223 | Nybro | 3,5 % |
| 224 | Bjuv | 3,5 % |
| 225 | Torsås | 3,4 % |
| 226 | Klippan | 3,4 % |
| 227 | Valdemarsvik | 3,4 % |
| 228 | Kalix | 3,4 % |
| 229 | Laxå | 3,4 % |
| 230 | Smedjebacken | 3,4 % |
| 231 | Hultsfred | 3,3 % |
| 232 | Mönsterås | 3,3 % |
| 233 | Storfors | 3,3 % |
| 234 | Mellerud | 3,2 % |
| 235 | Norsjö | 3,2 % |
| 236 | Gullspång | 3,1 % |
| 237 | Grums | 3,1 % |
| 238 | Berg | 3,1 % |
| 239 | Vindeln | 3,0 % |
| 240 | Älvsbyn | 2,9 % |
| 241 | Perstorp | 2,9 % |
| 242 | Ljusdal | 2,8 % |
| 243 | Olofström | 2,8 % |
| 244 | Gällivare | 2,7 % |
| 245 | Nordanstig | 2,7 % |
| 246 | Färgelanda | 2,7 % |
| 247 | Örkelljunga | 2,6 % |
| 248 | Ockelbo | 2,6 % |
| 249 | Dals-Ed | 2,6 % |
| 250 | Jokkmokk | 2,6 % |
| 251 | Ånge | 2,6 % |
| 252 | Årjäng | 2,5 % |
| 253 | Ovanåker | 2,5 % |
| 254 | Bengtsfors | 2,5 % |
| 255 | Sunne | 2,5 % |
| 256 | Övertorneå | 2,4 % |
| 257 | Härjedalen | 2,3 % |
| 258 | Bräcke | 2,3 % |
| 259 | Lycksele | 2,3 % |
| 260 | Orsa | 2,2 % |
| 261 | Malung-Sälen | 2,2 % |
| 262 | Hofors | 2,2 % |
| 263 | Storuman | 2,1 % |
| 264 | Emmaboda | 2,1 % |
| 265 | Torsby | 2,0 % |
| 266 | Hällefors | 1,9 % |
| 267 | Säffle | 1,9 % |
| 268 | Arvidsjaur | 1,9 % |
| 269 | Bjurholm | 1,8 % |
| 270 | Haparanda | 1,8 % |
| 271 | Ljusnarsberg | 1,8 % |
| 272 | Sollefteå | 1,8 % |
| 273 | Kiruna | 1,8 % |
| 274 | Högsby | 1,7 % |
| 275 | Hagfors | 1,7 % |
| 276 | Överkalix | 1,7 % |
| 277 | Åsele | 1,7 % |
| 278 | Eda | 1,6 % |
| 279 | Munkfors | 1,6 % |
| 280 | Filipstad | 1,6 % |
| 281 | Vansbro | 1,6 % |
| 282 | Malå | 1,6 % |
| 283 | Ragunda | 1,5 % |
| 284 | Älvdalen | 1,4 % |
| 285 | Vilhelmina | 1,3 % |
| 286 | Arjeplog | 1,2 % |
| 287 | Pajala | 1,1 % |
| 288 | Strömsund | 1,0 % |
| 289 | Sorsele | 0,8 % |
| 290 | Dorotea | 0,2 % |
Källor
- Andel elbilar: Trafikanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N07945, 2025.
Vanliga frågor om elbilar per kommun
- Vilken kommun har störst andel elbilar 2025?
- Solna toppar listan med 34,7 % elbilar av alla personbilar 2025 — rikssnittet är 8,6 %.
- Varför har vissa kommuner fler elbilar?
- Andelen är högst i Stockholmsområdet (Solna 34,7 %, Danderyd 24,7 %, Stockholm 22,6 %) och lägst i glesbygdskommuner i Norrlands inland (Sorsele 0,8 %, Dorotea 0,2 %), enligt Kolada N07945 för 2025. Statistiken säger inget om orsakerna. I en del toppkommuner, som Solna, ägs dock en stor del av bilarna av företag och organisationer.
- Räknas alla typer av elbilar in?
- Nej. Statistiken gäller rena elbilar (drivmedlet el). Laddhybrider redovisas separat och ingår inte i rankingen. Källa: Trafikanalys och SCB via Kolada, mätår 2025.