Kommunatlas
Kalmar län  ·  Näringsliv

Näringsliv i Mönsterås

Sysselsättningsgraden i Mönsterås är 81,9 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 6,5 % (årsmedelvärde 2025).

Nystartade företag
8,6
per 1 000 inv. · 2025
−2,9 vs rikssnitt
Sysselsättningsgrad 20-64
81,9 %
av befolkning · 2024
+1,0 pe vs rikssnitt
Arbetslöshet 18–65
6,5 %
av arbetskraften · 2025
−0,5 pe vs rikssnitt

Arbetsmarknaden i Mönsterås

I Mönsterås är 81,9 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Kalmar län placerar sig Mönsterås på plats 6 av 12 kommuner.

Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 6,5 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Kalmar läns 12 kommuner är det plats 6, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 7,1 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 9 av 12 i länet.

Nyföretagandet i Mönsterås uppgår till 8,6 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (11,5). I Kalmar län är det plats 10 av 12.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 388 900 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).

Jämförelse med rikssnitt

Indikator Mönsterås Rikssnitt Placering I Kalmar län
Nystartade företag/1 000 inv. 8,6 11,5 252/290 10/12
Sysselsättningsgrad 20-64 (%) 81,9 % 80,9 % 170/290 6/12
Arbetslöshet 18–65 (%) 6,5 % 7,0 % 175/290 6/12
Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) 7,1 % 5,0 % 241/290 9/12
Medianinkomst 20-64 (kr) 388 900 kr 401 400 kr – –

Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Kalmar län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.

Vanliga frågor om näringsliv i Mönsterås

Hur många företag startas i Mönsterås varje år?

I Mönsterås startades 8,6 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Mönsterås ligger lägre än rikssnittet.

Vad är sysselsättningsgraden i Mönsterås?

Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Mönsterås är 81,9 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Mönsterås ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 6,5 % (årsmedelvärde 2025).

Hur är företagsklimatet i Mönsterås jämfört med riket?

SKR:s företagsklimatenkat finns inte tillgänglig för Mönsterås i Kolada. Inte alla kommuner deltar i undersökningen varje år.

Statistik från Kolada, som drivs av RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). RKA ägs av och får sitt uppdrag av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och svenska staten gemensamt. Statistiken i Kolada hämtas i sin tur från flera olika källor, där SCB är en av dem — här kommer sysselsättningen från SCB (befolkningens arbetsmarknadsstatus, BAS), arbetslösheten från Arbetsförmedlingen och SCB (BAS), företagsklimatet från SKR:s servicemätning Insikt och nystartade företag från Tillväxtanalys. Senaste tillgängliga år används per indikator.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.