Näringsliv i Malung-Sälen
Sysselsättningsgraden i Malung-Sälen är 86,6 % (2024) — rikssnittet är 80,9 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,4 % (årsmedelvärde 2025).
Arbetsmarknaden i Malung-Sälen
I Malung-Sälen är 86,6 % av befolkningen 20–64 år sysselsatt (2024). Det är högre än rikssnittet samma år (80,9 %). I Dalarnas län placerar sig Malung-Sälen på plats 3 av 15 kommuner.
Arbetslösheten bland 18–65-åringarna är 3,4 % (årsmedelvärde 2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (7,0 %). Bland Dalarnas läns 15 kommuner är det plats 2, räknat från lägst arbetslöshet. Bland unga 18–24 år är arbetslösheten 2,9 % (2025) jämfört med rikssnittet 5,0 %, plats 2 av 15 i länet.
Nyföretagandet i Malung-Sälen uppgår till 15,0 nystartade företag per 1 000 invånare (2025). Det är högre än rikssnittet samma år (11,5). I Dalarnas län är det plats 1 av 15.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 388 600 kr (2024). Det är lägre än rikssnittet samma år (401 400 kr).
Jämförelse med rikssnitt
| Indikator | Malung-Sälen | Rikssnitt | Placering | I Dalarnas län |
|---|---|---|---|---|
| Nystartade företag/1 000 inv. | 15,0 | 11,5 | 15/290 | 1/15 |
| Sysselsättningsgrad 20-64 (%) | 86,6 % | 80,9 % | 24/290 | 3/15 |
| Arbetslöshet 18–65 (%) | 3,4 % | 7,0 % | 10/290 | 2/15 |
| Ungdomsarbetslöshet 18-24 (%) | 2,9 % | 5,0 % | 13/290 | 2/15 |
| Medianinkomst 20-64 (kr) | 388 600 kr | 401 400 kr | – | – |
Placering = plats bland de kommuner som har värden för måttet (antalet efter snedstrecket), 1 = bäst. Företagsklimatet gäller bara kommuner som deltog i SKR:s undersökning. Kolumnen "I Dalarnas län" visar motsvarande plats bland länets kommuner. Källa: Kolada/RKA.
Vanliga frågor om näringsliv i Malung-Sälen
Hur många företag startas i Malung-Sälen varje år?
I Malung-Sälen startades 15,0 nya företag per 1 000 invånare 2025. Rikssnittet samma år är 11,5 per 1 000 invånare, så Malung-Sälen ligger högre än rikssnittet.
Vad är sysselsättningsgraden i Malung-Sälen?
Sysselsättningsgraden bland personer 20–64 år i Malung-Sälen är 86,6 % (2024). Rikssnittet samma år är 80,9 %, så Malung-Sälen ligger högre än rikssnittet. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i kommunen är 3,4 % (årsmedelvärde 2025).
Hur är företagsklimatet i Malung-Sälen jämfört med riket?
SKR:s företagsklimatenkat finns inte tillgänglig för Malung-Sälen i Kolada. Inte alla kommuner deltar i undersökningen varje år.
Källor
- Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
- Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.