Trygghet i Malung-Sälen
94,8 % av invånarna i Malung-Sälen känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022) — rikssnittet samma år är 75,1 %. Antalet anmälda brott var 10 770 per 100 000 invånare (2025).
Malung-Sälen jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Malung-Sälen | Rikssnitt | Utfall |
|---|---|---|---|
| Trygghet utomhus (%) | 94,8 % | 75,1 % | Bättre |
| Anmälda brott (per 100 000 inv.) | 10 770 per 100 000 inv. | 13 581 per 100 000 inv. | Bättre |
| Psykisk ohälsa barn och unga (%) | 8,8 % | 10,0 % | Bättre |
| Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år (%) | 39,6 % | 29,5 % | Ingen värdering |
Trygghetsläget i Malung-Sälen
Tryggheten utomhus i mörker är ett av de viktigaste måtten på hur invånare uppfattar säkerheten i sin kommun. I Malung-Sälen uppger 94,8 % av de tillfrågade att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022). Det är 19,7 procentenheter över rikssnittet samma år (75,1 %). Kommunen är på plats 4 av 137 kommuner (plats 1 = högst trygghet). Inom Dalarnas län placerar sig Malung-Sälen på plats 2 av 12 kommuner.
I Malung-Sälen anmäldes 10 770 brott per 100 000 invånare (2025). Det är lägre än rikssnittet samma år (13 581). Kommunen är på plats 198 av 290 kommuner (plats 1 = lägst antal anmälda brott). I Dalarnas län är läget plats 13 av 15 kommuner på samma mått.
Sociala faktorer påverkar upplevd trygghet. Andelen barn och unga med psykisk ohälsa är 8,8 % (2024) — rikssnittet är 10,0 %. Av dem som fick ekonomiskt bistånd under året var 39,6 % barn 0–17 år (2025), jämfört med 29,5 % i riket. Måttet beskriver biståndsmottagarnas åldersfördelning — det visar inte hur stor andel av kommunens barn som lever i hushåll med ekonomiskt bistånd.
Källhänvisning: Statistik från Kolada. Ursprungskällor: SCB:s medborgarundersökning (trygghet utomhus), Brottsförebyggande rådet (BRÅ, anmälda brott) och Socialstyrelsen (psykisk ohälsa, bistånd).
Utveckling över tid i Malung-Sälen
Antalet anmälda brott per 100 000 invånare har minskat sedan 2008, från 12 894 till 10 770 (2025).
Den kommun i Dalarnas län som ligger närmast Malung-Sälen på trygghetsmåttet samma år är Gagnef, med 95,4 % mot Malung-Sälens 94,8 % (2022) — en skillnad på 0,6 procentenheter.
Bäst i Dalarnas län på trygghet utomhus är Gagnef med 95,4 % (2022).
Barnens (0–17 år) andel av biståndsmottagarna i Malung-Sälen har ökat sedan 2012, från 38,3 % till 39,6 % (2025).
Vanliga frågor om trygghet i Malung-Sälen
Hur trygg är Malung-Sälen?
I Malung-Sälen uppger 94,8 % av invånarna att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2022). Rikssnittet samma år är 75,1 %, så Malung-Sälen ligger högre än rikssnittet. Kommunen är på plats 4 av 137 kommuner (plats 1 = tryggast).
Hur många brott anmäls i Malung-Sälen?
I Malung-Sälen anmäldes 10 770 brott per 100 000 invånare (2025). Rikssnittet samma år är 13 581 anmälda brott per 100 000 invånare, så Malung-Sälen ligger lägre än rikssnittet. Kommunen är på plats 198 av 290 kommuner (plats 1 = lägst antal brott).
Vad säger trygghetsindex om Malung-Sälen jämfört med riket?
Malung-Sälen har en trygghetsgrad på 94,8 % (rikets snitt: 75,1 %). Antalet anmälda brott är 10 770 per 100 000 invånare (rikssnitt: 13 581). Trygghetsrankning: plats 4 av 137 kommuner.
Hur ligger Malung-Sälen till jämfört med andra kommuner i Dalarnas län?
På trygghet utomhus är Malung-Sälen på plats 2 av 12 kommuner i Dalarnas län (2022). På anmälda brott är placeringen 13 av 15 kommuner i länet.
Källor
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2022.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N31870, 2025.
- Psykisk ohälsa barn och unga: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N33820, 2024.