Bästa kommuner för unga 2026 — jobb, skatt och tillväxt
Var i Sverige är det bäst att bo som ung vuxen? Vi har kombinerat fyra centrala nyckeltal — sysselsättning, kommunal skattesats, befolkningstillväxt och inkomstnivå — till ett sammansatt unga-index för alla 290 kommuner. Indexet bygger inte på mått för unga specifikt: sysselsättning och medianinkomst gäller hela åldersgruppen 20–64 år, medan befolkningsförändringen och skattesatsen gäller alla invånare. Täby toppar listan med indexvärdet 78,7.
Vad gör en kommun bra för unga vuxna?
Vår ranking väger in fyra faktorer som kan spela roll för den som ska etablera sig: hur stor andel av invånarna som har jobb, skattesatsen, inkomstnivån och om orten växer eller krymper.
Hur unga-indexet beräknas
Andelen av befolkningen i åldern 20–64 år som är förvärvsarbetande. En hög sysselsättningsgrad betyder att en stor andel av invånarna har arbete, oavsett om jobbet ligger i kommunen eller på annan ort.
Den samlade kommunala skatten i procent av inkomsten. Den totala kommunalskatten (kommun plus region) skiljer 6,7 procentenheter 2026 mellan lägst, Österåker 28,93 %, och högst, Dorotea 35,65 %. Lägre skatt = bättre.
Den procentuella förändringen av antalet invånare (alla åldrar) under senaste året. Vi använder den som tecken på att kommunen drar till sig invånare. Positivt värde = bättre.
Median av sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år. Ger en bild av inkomstnivån i kommunen och den generella köpkraften. Högt värde = bättre.
Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 (min–max bland alla kommuner med data). De normaliserade värdena viktas — sysselsättning 35 %, skatt 30 %, befolkningstillväxt 20 %, inkomst 15 % — och summeras till unga-index, avrundat till en decimal. Kommuner utan data i minst tre KPI:er exkluderas.
Topp 50 kommuner för unga
| Rank | Kommun | Index | Syss. | Skattesats | Bef.förändring | Medianinkomst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Täby | 78,7 | 84,3 % | 29,88 % | +1,0 % | 521 tkr |
| 2 | Vellinge | 78,7 | 86,1 % | 29,68 % | +0,0 % | 504 tkr |
| 3 | Österåker | 78,1 | 85,1 % | 28,93 % | +0,3 % | 455 tkr |
| 4 | Nacka | 77,2 | 84,0 % | 30,11 % | +1,4 % | 500 tkr |
| 5 | Kävlinge | 77,1 | 86,1 % | 29,59 % | +0,5 % | 448 tkr |
| 6 | Lomma | 77,0 | 86,4 % | 30,72 % | −0,2 % | 552 tkr |
| 7 | Staffanstorp | 76,4 | 86,7 % | 30,12 % | +0,7 % | 454 tkr |
| 8 | Lidingö | 72,0 | 82,2 % | 29,67 % | 0,0 % | 506 tkr |
| 9 | Svedala | 71,3 | 87,7 % | 31,42 % | +0,6 % | 442 tkr |
| 10 | Knivsta | 71,3 | 86,9 % | 32,62 % | +2,5 % | 451 tkr |
| 11 | Lerum | 70,6 | 88,2 % | 32,03 % | +0,4 % | 468 tkr |
| 12 | Solna | 70,1 | 80,7 % | 29,70 % | +0,8 % | 481 tkr |
| 13 | Vallentuna | 69,9 | 85,3 % | 31,23 % | +0,7 % | 464 tkr |
| 14 | Ekerö | 69,5 | 84,8 % | 31,45 % | +0,5 % | 496 tkr |
| 15 | Danderyd | 69,4 | 80,1 % | 30,58 % | +0,2 % | 572 tkr |
| 16 | Kungsbacka | 68,4 | 87,9 % | 32,58 % | +0,6 % | 470 tkr |
| 17 | Nykvarn | 68,1 | 87,3 % | 32,30 % | +0,3 % | 476 tkr |
| 18 | Värmdö | 67,8 | 85,6 % | 31,31 % | −0,1 % | 466 tkr |
| 19 | Härryda | 67,7 | 86,8 % | 31,98 % | +0,0 % | 475 tkr |
| 20 | Mölndal | 66,6 | 85,1 % | 31,99 % | +1,0 % | 457 tkr |
| 21 | Sollentuna | 66,4 | 81,4 % | 30,45 % | +0,5 % | 467 tkr |
| 22 | Öckerö | 66,3 | 88,1 % | 33,04 % | +0,7 % | 459 tkr |
| 23 | Varberg | 65,6 | 86,2 % | 31,73 % | +0,6 % | 414 tkr |
| 24 | Partille | 65,3 | 84,1 % | 31,36 % | +0,3 % | 454 tkr |
| 25 | Tyresö | 65,1 | 83,9 % | 31,83 % | +0,9 % | 457 tkr |
| 26 | Sundbyberg | 64,8 | 82,8 % | 31,58 % | +1,3 % | 447 tkr |
| 27 | Kungälv | 63,8 | 87,3 % | 32,92 % | +0,4 % | 450 tkr |
| 28 | Höganäs | 63,8 | 83,3 % | 30,91 % | +0,2 % | 423 tkr |
| 29 | Ängelholm | 63,2 | 84,8 % | 31,35 % | +0,1 % | 409 tkr |
| 30 | Ystad | 62,7 | 84,3 % | 31,29 % | +0,3 % | 404 tkr |
| 31 | Gällivare | 62,3 | 89,1 % | 33,89 % | −0,6 % | 492 tkr |
| 32 | Vaxholm | 62,3 | 84,5 % | 31,63 % | −1,6 % | 504 tkr |
| 33 | Stockholm | 62,2 | 80,3 % | 30,55 % | +0,4 % | 445 tkr |
| 34 | Habo | 61,8 | 89,6 % | 33,93 % | +0,4 % | 426 tkr |
| 35 | Krokom | 61,4 | 89,3 % | 33,87 % | +0,7 % | 408 tkr |
| 36 | Trosa | 61,4 | 85,1 % | 32,03 % | −0,2 % | 435 tkr |
| 37 | Bollebygd | 61,2 | 87,9 % | 33,07 % | −0,2 % | 430 tkr |
| 38 | Stenungsund | 60,9 | 86,6 % | 33,12 % | +0,0 % | 454 tkr |
| 39 | Håbo | 60,5 | 85,3 % | 33,30 % | +1,2 % | 437 tkr |
| 40 | Ale | 59,6 | 85,6 % | 32,80 % | +0,1 % | 432 tkr |
| 41 | Salem | 59,1 | 84,3 % | 32,00 % | −0,8 % | 447 tkr |
| 42 | Boden | 59,0 | 85,5 % | 33,94 % | +2,0 % | 413 tkr |
| 43 | Vaggeryd | 58,8 | 86,5 % | 33,25 % | +0,8 % | 395 tkr |
| 44 | Järfälla | 58,6 | 80,4 % | 31,52 % | +1,4 % | 406 tkr |
| 45 | Alingsås | 58,4 | 85,4 % | 32,84 % | +0,3 % | 412 tkr |
| 46 | Upplands-Bro | 58,4 | 81,0 % | 31,73 % | +1,4 % | 399 tkr |
| 47 | Haninge | 58,0 | 81,2 % | 31,28 % | +0,5 % | 399 tkr |
| 48 | Båstad | 57,8 | 82,2 % | 31,41 % | +0,1 % | 398 tkr |
| 49 | Östhammar | 57,8 | 86,7 % | 33,30 % | +0,2 % | 406 tkr |
| 50 | Skurup | 57,8 | 82,7 % | 31,60 % | +0,2 % | 392 tkr |
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Befolkningsförändring: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01963, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
Unga-indexet (fyra nyckeltal normaliserade 0–100) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om kommuner för unga
Vilken kommun är bäst för unga 2026?
Täby toppar vår ranking med unga-index 78,7 (av 100). Kommunen har hög sysselsättning, låg skatt och en befolkning som växer.
Vad tittar ni på för att ranka kommuner för unga?
Vi väger ihop fyra nyckeltal: sysselsättningsgrad 20–64 år (35 %), kommunal skattesats (30 %), befolkningsförändring (20 %) och medianinkomst (15 %). Varje mått normaliseras och viktas till ett sammansatt index på 0–100.
Varför väger ni in befolkningstillväxten?
Vi använder befolkningsförändringen som tecken på att en kommun drar till sig invånare. Måttet gäller hela befolkningen, inte unga specifikt.