Bästa kommuner för pensionärer 2026 — trygghet, hemtjänst och ekonomi
Var man bor som pensionär spelar faktiskt roll. Vi har kombinerat fyra centrala nyckeltal — hemtjänstens kvalitet, trygghet i närmiljön, skattebörda och inkomstnivå — till ett sammansatt pensionärs-index för alla 290 kommuner. För de 41 kommuner som saknar trygghetsmätning (Kolada N00610) bygger indexet på de tre övriga måtten, omviktade. Vaxholm toppar listan med indexvärdet 84,0.
Snittet bland de 290 rankade kommunerna är 53,4. 20 kommuner ligger på 66,7 eller högre, och den översta fjärdedelen börjar vid 59,6.
Vad gör en kommun bra för pensionärer?
Trygghet utomhus, fungerande hemtjänst, skattenivån och invånarnas medianinkomst: det är de fyra faktorerna vi vägt ihop.
Hur pensionärs-indexet beräknas
Andelen brukare i hemtjänsten som är nöjda med sin hjälp totalt sett. Mäts i Socialstyrelsens nationella brukarundersökning. En hög andel nöjda brukare tyder på fungerande omsorg och god service.
Andelen invånare som känner sig mycket eller ganska trygga utomhus i området där de bor när det är mörkt ute. Källan är SCB:s medborgarundersökning. Trygghet i närmiljön är avgörande för äldres rörelsefrihet och välmående. Kommunerna deltar olika år i SCB:s medborgarundersökning. Vi använder varje kommuns senaste mätning.
Den samlade kommunala skatten (kommunskatt + regionskatt) i procent av inkomsten. Pensionärer lever ofta på en fast pension, och kommunalskatten påverkar hur mycket av den som blir kvar varje månad. Lägre skatt = bättre.
Median av sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år. Ger en indikation på kommunens generella välståndsnivå, serviceutbud och köpkraft i det lokala samhället.
Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 (min–max bland alla kommuner med data). De normaliserade värdena viktas — hemtjänst 35 %, trygghet 30 %, skatt 20 %, inkomst 15 % — och summeras till pensionärs-index, avrundat till en decimal. Kommuner utan data i minst tre KPI:er exkluderas.
Topp 50 kommuner för pensionärer
| Rank | Kommun | Index | Hemtjänst | Trygghet | Skattesats | Medianinkomst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vaxholm | 84,0 | 96,6 % | 96,3 % | 31,63 % | 504 tkr |
| 2 | Vellinge | 77,5 | 83,3 % | 95,7 % | 29,68 % | 504 tkr |
| 3 | Danderyd | 76,1 | 85,0 % | 89,4 % | 30,58 % | 572 tkr |
| 4 | Ekerö | 74,3 | 90,7 % | 90,3 % | 31,45 % | 496 tkr |
| 5 | Täby | 72,9 | 83,3 % | 88,8 % | 29,88 % | 521 tkr |
| 6 | Kävlinge | 72,7 | 90,4 % | 85,0 % | 29,59 % | 448 tkr |
| 7 | Österåker | 72,7 | 86,6 % | 86,3 % | 28,93 % | 455 tkr |
| 8 | Lidingö | 72,6 | 82,0 % | 90,3 % | 29,67 % | 506 tkr |
| 9 | Öckerö | 72,2 | 91,9 % | 95,7 % | 33,04 % | 459 tkr |
| 10 | Karlsborg | 72,2 | 95,1 % | 94,9 % | 32,80 % | 410 tkr |
| 11 | Trosa | 72,0 | 91,8 % | 93,4 % | 32,03 % | 435 tkr |
| 12 | Svedala | 69,7 | 89,9 % | 89,4 % | 31,42 % | 442 tkr |
| 13 | Vallentuna | 69,2 | 88,0 % | 88,3 % | 31,23 % | 464 tkr |
| 14 | Nacka | 69,0 | 85,6 % | 83,4 % | 30,11 % | 500 tkr |
| 15 | Härryda | 68,9 | 90,4 % | 87,2 % | 31,98 % | 475 tkr |
| 16 | Boxholm | 68,7 | 96,7 % | 91,6 % | 33,37 % | 398 tkr |
| 17 | Lerum | 68,5 | 91,7 % | 85,8 % | 32,03 % | 468 tkr |
| 18 | Solna | 67,0 | 81,6 % | — | 29,70 % | 481 tkr |
| 19 | Krokom | 66,9 | 94,0 % | 93,6 % | 33,87 % | 408 tkr |
| 20 | Borgholm | 66,8 | 97,1 % | 92,0 % | 33,44 % | 362 tkr |
| 21 | Varberg | 66,6 | 91,9 % | 86,5 % | 31,73 % | 414 tkr |
| 22 | Aneby | 66,3 | 98,4 % | 89,1 % | 33,85 % | 386 tkr |
| 23 | Lomma | 65,6 | 74,0 % | 90,8 % | 30,72 % | 552 tkr |
| 24 | Höör | 65,4 | 93,1 % | 88,0 % | 32,63 % | 403 tkr |
| 25 | Kungsbacka | 64,8 | 87,7 % | 87,8 % | 32,58 % | 470 tkr |
| 26 | Essunga | 64,7 | 92,2 % | 92,0 % | 33,05 % | 378 tkr |
| 27 | Gällivare | 64,3 | 88,1 % | 90,1 % | 33,89 % | 492 tkr |
| 28 | Jokkmokk | 64,3 | 90,7 % | 96,1 % | 34,29 % | 405 tkr |
| 29 | Rättvik | 64,3 | 92,2 % | 94,8 % | 33,80 % | 375 tkr |
| 30 | Åre | 64,2 | 91,6 % | 95,3 % | 33,92 % | 382 tkr |
| 31 | Arvidsjaur | 64,2 | 93,4 % | 92,0 % | 34,14 % | 405 tkr |
| 32 | Båstad | 64,1 | 85,2 % | 91,3 % | 31,41 % | 398 tkr |
| 33 | Arjeplog | 63,9 | 90,6 % | 99,0 % | 34,84 % | 391 tkr |
| 34 | Älvdalen | 63,7 | 94,3 % | 95,5 % | 34,77 % | 375 tkr |
| 35 | Grästorp | 63,2 | 94,1 % | 88,4 % | 33,47 % | 389 tkr |
| 36 | Örkelljunga | 63,2 | 95,2 % | 75,9 % | 30,24 % | 365 tkr |
| 37 | Norsjö | 63,0 | 97,9 % | 91,0 % | 35,20 % | 384 tkr |
| 38 | Ängelholm | 63,0 | 89,6 % | 83,1 % | 31,35 % | 409 tkr |
| 39 | Gagnef | 62,9 | 91,0 % | 94,7 % | 34,27 % | 392 tkr |
| 40 | Nykvarn | 62,9 | 86,0 % | 85,5 % | 32,30 % | 476 tkr |
| 41 | Robertsfors | 62,6 | 95,2 % | 93,0 % | 35,00 % | 384 tkr |
| 42 | Sorsele | 62,6 | 97,1 % | 93,4 % | 35,45 % | 374 tkr |
| 43 | Dorotea | 62,3 | 96,2 % | 93,7 % | 35,65 % | 387 tkr |
| 44 | Malå | 62,2 | 95,3 % | 92,3 % | 35,20 % | 392 tkr |
| 45 | Säter | 62,0 | 94,8 % | 88,7 % | 34,30 % | 397 tkr |
| 46 | Tanum | 61,9 | 91,0 % | 88,6 % | 33,04 % | 389 tkr |
| 47 | Storfors | 61,7 | 96,9 % | 89,9 % | 34,98 % | 380 tkr |
| 48 | Simrishamn | 61,5 | 92,7 % | 82,5 % | 31,69 % | 365 tkr |
| 49 | Sala | 61,3 | 94,9 % | 84,8 % | 33,19 % | 376 tkr |
| 50 | Habo | 61,3 | 95,3 % | — | 33,93 % | 426 tkr |
Källor
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2021–2025 (senaste mätning per kommun).
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Brukarnöjdhet hemtjänst: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U21468, 2025.
Pensionärsindexet (fyra nyckeltal normaliserade 0–100) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om kommuner för pensionärer
Vilken kommun är bäst för pensionärer 2026?
Vaxholm toppar vår ranking med pensionärs-index 84,0. Kommunen ligger högt på hemtjänst, trygghet och ekonomi.
Vad tittar ni på för att ranka kommuner för pensionärer?
Vi väger ihop fyra nyckeltal: brukarnöjdhet i hemtjänsten (35 %), trygghet utomhus när det är mörkt (30 %), kommunal skattesats (20 %) och medianinkomst (15 %). Varje mått normaliseras och viktas till ett sammansatt index på 0–100.
Varför ingår kommunalskatten i pensionärsrankningen?
Pensionärer lever ofta på en fast pension, och kommunalskatten påverkar hur mycket av den som blir kvar varje månad. En lägre kommunalskatt ger mer kvar i plånboken varje månad — det kan vara skillnaden på tusentals kronor per år. I vårt index premieras lägre skattesats.