Kommuner med högst kommunalskatt 2026 — alla 290 kommuner rankade
Kommunalskatten i Sverige sträcker sig från 28,93 % (Österåker) till 35,65 % (Dorotea). Nedan ser du hela listan med alla 290 kommuner, sorterad från högst till lägst skatt.
Dorotea har Sveriges högsta kommunalskatt 2026 med 35,65 % — 3,27 procentenheter över det vägda riksgenomsnittet på 32,38 %.
En hög kommunalskatt är sällan ett tecken på dålig ekonomi i sig. Kommuner med glest befolkad yta bär höga kostnader för infrastruktur och service per invånare — skola, äldreomsorg och räddningstjänst måste finnas tillgänglig oavsett om det bor 2 000 eller 20 000 invånare i kommunen. En åldrande befolkning ökar trycket på vård- och omsorgssektorn utan att skatteunderlaget växer i samma takt.
Genom den kommunalekonomiska utjämningen omfördelas pengar mellan kommunerna, både för olika stora skatteinkomster och för kostnader som beror på befolkning och geografi. Utjämningen tar ändå inte bort alla skillnader i förutsättningar. Kommuner med svagt skatteunderlag — få höginkomsttagare, hög andel pensionärer eller hög arbetslöshet — behöver en högre skattesats för att hålla service på en acceptabel nivå. Hög skatt behöver alltså inte betyda dyrare tjänster — kommunen kan helt enkelt ha svårare ekonomiska förutsättningar.
Hur du läser listan: Rank 1 = högst kommunalskatt. Kommuner med samma skattesats delar placering. Statistik från Kolada, senaste mätår 2026. Riksgenomsnittet är Koladas värde för riket, vägt efter skatteunderlag. Mediankommunen är räknad på alla 290 kommuner. Se även kommuner med lägst skatt för den omvända bilden.
Alla 290 kommuner — sorterade från högst till lägst skatt
| Rank | Kommun | Skattesats 2026 |
|---|---|---|
| 1 | Dorotea | 35,65 % |
| 2 | Vilhelmina | 35,50 % |
| 3 | Åsele | 35,45 % |
| 3 | Sorsele | 35,45 % |
| 5 | Degerfors | 35,30 % |
| 6 | Vännäs | 35,20 % |
| 6 | Vindeln | 35,20 % |
| 6 | Norsjö | 35,20 % |
| 6 | Malå | 35,20 % |
| 10 | Nordmaling | 35,10 % |
| 11 | Bräcke | 35,09 % |
| 12 | Hammarö | 35,05 % |
| 13 | Robertsfors | 35,00 % |
| 13 | Laxå | 35,00 % |
| 13 | Bjurholm | 35,00 % |
| 16 | Storfors | 34,98 % |
| 17 | Storuman | 34,95 % |
| 18 | Strömsund | 34,92 % |
| 18 | Ragunda | 34,92 % |
| 20 | Lycksele | 34,90 % |
| 21 | Munkedal | 34,86 % |
| 22 | Arjeplog | 34,84 % |
| 23 | Grums | 34,78 % |
| 24 | Älvdalen | 34,77 % |
| 25 | Pajala | 34,74 % |
| 26 | Dals-Ed | 34,69 % |
| 27 | Sollefteå | 34,68 % |
| 28 | Umeå | 34,65 % |
| 29 | Kil | 34,63 % |
| 29 | Härnösand | 34,63 % |
| 29 | Forshaga | 34,63 % |
| 32 | Ånge | 34,62 % |
| 33 | Lindesberg | 34,60 % |
| 34 | Nora | 34,55 % |
| 34 | Filipstad | 34,55 % |
| 34 | Eda | 34,55 % |
| 37 | Skellefteå | 34,45 % |
| 37 | Malung-Sälen | 34,45 % |
| 39 | Smedjebacken | 34,44 % |
| 40 | Kramfors | 34,43 % |
| 41 | Älvkarleby | 34,40 % |
| 41 | Borlänge | 34,40 % |
| 41 | Bengtsfors | 34,40 % |
| 44 | Kiruna | 34,39 % |
| 44 | Färgelanda | 34,39 % |
| 46 | Timrå | 34,38 % |
| 47 | Hofors | 34,37 % |
| 48 | Vadstena | 34,35 % |
| 48 | Hällefors | 34,35 % |
| 50 | Mora | 34,32 % |
| 51 | Torsby | 34,30 % |
| 51 | Säter | 34,30 % |
| 51 | Orsa | 34,30 % |
| 51 | Nässjö | 34,30 % |
| 51 | Munkfors | 34,30 % |
| 51 | Karlskoga | 34,30 % |
| 51 | Hagfors | 34,30 % |
| 58 | Jokkmokk | 34,29 % |
| 59 | Vansbro | 34,28 % |
| 60 | Ockelbo | 34,27 % |
| 60 | Gagnef | 34,27 % |
| 62 | Årjäng | 34,25 % |
| 62 | Kristinehamn | 34,25 % |
| 64 | Vimmerby | 34,22 % |
| 64 | Berg | 34,22 % |
| 66 | Oskarshamn | 34,21 % |
| 66 | Heby | 34,21 % |
| 68 | Nybro | 34,19 % |
| 69 | Härjedalen | 34,17 % |
| 70 | Hedemora | 34,15 % |
| 70 | Askersund | 34,15 % |
| 72 | Överkalix | 34,14 % |
| 72 | Arvidsjaur | 34,14 % |
| 74 | Ydre | 34,10 % |
| 74 | Mullsjö | 34,10 % |
| 76 | Mellerud | 34,08 % |
| 77 | Mörbylånga | 34,07 % |
| 77 | Mönsterås | 34,07 % |
| 77 | Högsby | 34,07 % |
| 80 | Ludvika | 34,05 % |
| 80 | Falun | 34,05 % |
| 82 | Valdemarsvik | 34,03 % |
| 82 | Arvika | 34,03 % |
| 84 | Nordanstig | 34,02 % |
| 84 | Eksjö | 34,02 % |
| 86 | Tingsryd | 34,00 % |
| 86 | Gnosjö | 34,00 % |
| 88 | Osby | 33,99 % |
| 89 | Gullspång | 33,97 % |
| 90 | Ödeshög | 33,95 % |
| 90 | Avesta | 33,95 % |
| 92 | Åtvidaberg | 33,94 % |
| 92 | Åmål | 33,94 % |
| 92 | Lysekil | 33,94 % |
| 92 | Boden | 33,94 % |
| 96 | Habo | 33,93 % |
| 97 | Åre | 33,92 % |
| 98 | Kalix | 33,89 % |
| 98 | Gällivare | 33,89 % |
| 100 | Sundsvall | 33,88 % |
| 101 | Ljusdal | 33,87 % |
| 101 | Krokom | 33,87 % |
| 103 | Älmhult | 33,86 % |
| 103 | Sölvesborg | 33,86 % |
| 105 | Örnsköldsvik | 33,85 % |
| 105 | Lilla Edet | 33,85 % |
| 105 | Hylte | 33,85 % |
| 105 | Hallsberg | 33,85 % |
| 105 | Aneby | 33,85 % |
| 110 | Övertorneå | 33,84 % |
| 110 | Trollhättan | 33,84 % |
| 110 | Luleå | 33,84 % |
| 110 | Kumla | 33,84 % |
| 110 | Haparanda | 33,84 % |
| 115 | Emmaboda | 33,82 % |
| 116 | Lessebo | 33,81 % |
| 117 | Uppvidinge | 33,80 % |
| 117 | Säffle | 33,80 % |
| 117 | Rättvik | 33,80 % |
| 117 | Ljusnarsberg | 33,80 % |
| 117 | Leksand | 33,80 % |
| 117 | Karlshamn | 33,80 % |
| 123 | Älvsbyn | 33,79 % |
| 123 | Torsås | 33,79 % |
| 125 | Vetlanda | 33,77 % |
| 125 | Tranås | 33,77 % |
| 125 | Hultsfred | 33,77 % |
| 125 | Gävle | 33,77 % |
| 129 | Sunne | 33,75 % |
| 129 | Olofström | 33,75 % |
| 129 | Gislaved | 33,75 % |
| 132 | Bromölla | 33,74 % |
| 133 | Lekeberg | 33,73 % |
| 134 | Östersund | 33,72 % |
| 135 | Finspång | 33,70 % |
| 136 | Vänersborg | 33,69 % |
| 136 | Orust | 33,69 % |
| 136 | Karlskrona | 33,69 % |
| 139 | Sävsjö | 33,68 % |
| 139 | Ronneby | 33,68 % |
| 141 | Kalmar | 33,67 % |
| 142 | Örebro | 33,65 % |
| 143 | Uddevalla | 33,64 % |
| 144 | Herrljunga | 33,62 % |
| 145 | Götene | 33,60 % |
| 145 | Gotland | 33,60 % |
| 147 | Piteå | 33,59 % |
| 148 | Tidaholm | 33,55 % |
| 148 | Karlstad | 33,55 % |
| 150 | Norberg | 33,54 % |
| 151 | Söderköping | 33,53 % |
| 151 | Svenljunga | 33,53 % |
| 153 | Vingåker | 33,50 % |
| 154 | Hjo | 33,48 % |
| 155 | Sotenäs | 33,47 % |
| 155 | Grästorp | 33,47 % |
| 157 | Mjölby | 33,45 % |
| 158 | Borgholm | 33,44 % |
| 159 | Falköping | 33,43 % |
| 160 | Alvesta | 33,42 % |
| 161 | Jönköping | 33,40 % |
| 162 | Strömstad | 33,39 % |
| 163 | Skara | 33,38 % |
| 164 | Ovanåker | 33,37 % |
| 164 | Boxholm | 33,37 % |
| 164 | Bollnäs | 33,37 % |
| 167 | Skinnskatteberg | 33,34 % |
| 168 | Markaryd | 33,31 % |
| 169 | Östhammar | 33,30 % |
| 169 | Norrköping | 33,30 % |
| 169 | Håbo | 33,30 % |
| 172 | Arboga | 33,29 % |
| 173 | Värnamo | 33,28 % |
| 174 | Vara | 33,25 % |
| 174 | Vaggeryd | 33,25 % |
| 174 | Motala | 33,25 % |
| 177 | Töreboda | 33,20 % |
| 178 | Tjörn | 33,19 % |
| 178 | Tibro | 33,19 % |
| 178 | Surahammar | 33,19 % |
| 178 | Sala | 33,19 % |
| 182 | Söderhamn | 33,17 % |
| 183 | Stenungsund | 33,12 % |
| 183 | Sandviken | 33,12 % |
| 183 | Hudiksvall | 33,12 % |
| 186 | Flen | 33,10 % |
| 187 | Vårgårda | 33,09 % |
| 187 | Skövde | 33,09 % |
| 189 | Ljungby | 33,07 % |
| 189 | Bollebygd | 33,07 % |
| 191 | Oxelösund | 33,05 % |
| 191 | Essunga | 33,05 % |
| 191 | Enköping | 33,05 % |
| 194 | Öckerö | 33,04 % |
| 194 | Tanum | 33,04 % |
| 194 | Köping | 33,04 % |
| 197 | Västervik | 33,02 % |
| 198 | Tierp | 33,00 % |
| 198 | Kinda | 33,00 % |
| 200 | Mark | 32,99 % |
| 200 | Fagersta | 32,99 % |
| 202 | Tranemo | 32,98 % |
| 203 | Katrineholm | 32,95 % |
| 203 | Gnesta | 32,95 % |
| 205 | Kungälv | 32,92 % |
| 206 | Kungsör | 32,91 % |
| 207 | Uppsala | 32,85 % |
| 207 | Eskilstuna | 32,85 % |
| 209 | Alingsås | 32,84 % |
| 210 | Laholm | 32,80 % |
| 210 | Karlsborg | 32,80 % |
| 210 | Ale | 32,80 % |
| 213 | Borås | 32,79 % |
| 214 | Mariestad | 32,74 % |
| 214 | Lidköping | 32,74 % |
| 216 | Hallstahammar | 32,69 % |
| 217 | Kristianstad | 32,64 % |
| 218 | Höör | 32,63 % |
| 219 | Knivsta | 32,62 % |
| 220 | Göteborg | 32,60 % |
| 221 | Kungsbacka | 32,58 % |
| 222 | Ulricehamn | 32,53 % |
| 223 | Strängnäs | 32,50 % |
| 223 | Falkenberg | 32,50 % |
| 225 | Malmö | 32,42 % |
| 225 | Lund | 32,42 % |
| 227 | Södertälje | 32,38 % |
| 227 | Hässleholm | 32,38 % |
| 227 | Halmstad | 32,38 % |
| 230 | Nykvarn | 32,30 % |
| 231 | Hörby | 32,26 % |
| 232 | Nyköping | 32,25 % |
| 233 | Botkyrka | 32,23 % |
| 234 | Växjö | 32,19 % |
| 235 | Nynäshamn | 32,18 % |
| 236 | Östra Göinge | 32,17 % |
| 236 | Bjuv | 32,17 % |
| 238 | Sjöbo | 32,10 % |
| 239 | Norrtälje | 32,05 % |
| 240 | Trosa | 32,03 % |
| 240 | Lerum | 32,03 % |
| 242 | Salem | 32,00 % |
| 243 | Perstorp | 31,99 % |
| 243 | Mölndal | 31,99 % |
| 245 | Härryda | 31,98 % |
| 246 | Klippan | 31,93 % |
| 247 | Svalöv | 31,92 % |
| 248 | Tyresö | 31,83 % |
| 248 | Sigtuna | 31,83 % |
| 250 | Tomelilla | 31,79 % |
| 251 | Upplands Väsby | 31,75 % |
| 251 | Linköping | 31,75 % |
| 253 | Varberg | 31,73 % |
| 253 | Upplands-Bro | 31,73 % |
| 255 | Eslöv | 31,72 % |
| 256 | Huddinge | 31,71 % |
| 257 | Simrishamn | 31,69 % |
| 258 | Vaxholm | 31,63 % |
| 259 | Skurup | 31,60 % |
| 260 | Trelleborg | 31,58 % |
| 260 | Sundbyberg | 31,58 % |
| 262 | Järfälla | 31,52 % |
| 263 | Åstorp | 31,47 % |
| 264 | Ekerö | 31,45 % |
| 265 | Svedala | 31,42 % |
| 265 | Landskrona | 31,42 % |
| 267 | Båstad | 31,41 % |
| 268 | Helsingborg | 31,39 % |
| 269 | Partille | 31,36 % |
| 270 | Ängelholm | 31,35 % |
| 271 | Värmdö | 31,31 % |
| 272 | Ystad | 31,29 % |
| 273 | Haninge | 31,28 % |
| 274 | Burlöv | 31,27 % |
| 275 | Västerås | 31,24 % |
| 276 | Vallentuna | 31,23 % |
| 277 | Höganäs | 30,91 % |
| 278 | Lomma | 30,72 % |
| 279 | Danderyd | 30,58 % |
| 280 | Stockholm | 30,55 % |
| 281 | Sollentuna | 30,45 % |
| 282 | Örkelljunga | 30,24 % |
| 283 | Staffanstorp | 30,12 % |
| 284 | Nacka | 30,11 % |
| 285 | Täby | 29,88 % |
| 286 | Solna | 29,70 % |
| 287 | Vellinge | 29,68 % |
| 288 | Lidingö | 29,67 % |
| 289 | Kävlinge | 29,59 % |
| 290 | Österåker | 28,93 % |
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Skatteverket: skattesatser och skattetabeller 2026.
Nettolönen per skattetabell är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om kommunalskatt
- Vilken kommun har högst kommunalskatt 2026?
- Dorotea har Sveriges högsta kommunalskatt 2026 med 35,65 %. Det är 3,27 procentenheter högre än det vägda riksgenomsnittet på 32,38 %.
- Varför har vissa kommuner högre skatt?
- Höga kommunalskatter beror ofta på strukturella faktorer snarare än dålig hushållning. Glesbygdskommuner har långa avstånd och hög servicekostnad per invånare. En åldrande befolkning ökar utgifterna för vård och omsorg. Lågt skatteunderlag — få förvärvsarbetande eller låga inkomster — innebär att kommunen måste ta ut en högre procentsats för att finansiera samma servicenivå. Statsbidrag och det kommunala utjämningssystemet mildrar skillnaderna men tar inte bort dem helt.
- Hur stor är skillnaden i kronor mellan hög- och lågskattekommuner?
- Vid en månadslön på 35 000 kr drar arbetsgivaren ungefär 1 500 kr mer i preliminärskatt per månad i Dorotea (35,65 %) än i Österåker (28,93 %), enligt Skatteverkets skattetabeller 2026 (tabell 36 respektive 29, kolumn 1). Det blir runt 18 000 kr per år.