Sveriges fattigaste och rikaste kommuner 2024
Medianinkomsten bland invånare 20–64 år skiljer sig kraftigt mellan landets kommuner — från 335 700 kr i Högsby till 572 400 kr i Danderyd. Nedan ser du de 10 kommuner med högst respektive lägst medianinkomst 2024, baserat på statistik från Kolada.
Nio av de tio kommunerna i toppen ligger nära storstäderna: sju i Stockholms län och två (Lomma och Vellinge) i Skåne län. Undantaget är Gällivare i Norrbottens län, där bara 6,0 procent av de sysselsatta invånarna arbetar i en annan kommun (Kolada N02279, 2024).
Medianinkomsten är ett av de mest talande måtten på en kommuns ekonomiska förutsättningar. En hög medianinkomst visar att många invånare har höga förvärvsinkomster, oavsett om de arbetar i kommunen eller pendlar till en annan. Måttet räknas efter var man bor, inte var man arbetar.
Kommuner med lägst medianinkomst har ofta en svagare lokal arbetsmarknad eller hög andel deltidsarbetande. Åtta av de tio kommunerna med lägst medianinkomst har lägre sysselsättningsgrad bland 20–64-åringar än riket, som låg på 80,9 procent (Kolada N02267, 2024). Undantagen är Ragunda och Berg. Geografisk position spelar också roll — kommuner med sämre pendlingsmöjligheter till storstäder är mer beroende av den lokala arbetsmarknadens löneläge.
Hur du läser listan: Rank 1 = kommunen med högst medianinkomst bland invånare 20–64 år. Källa: Kolada, mätår 2024.
10 kommuner med högst medianinkomst 2024
| Rank | Kommun | Län | Medianinkomst 2024 |
|---|---|---|---|
| 1 | Danderyd | Stockholms län | 572 400 kr |
| 2 | Lomma | Skåne län | 552 100 kr |
| 3 | Täby | Stockholms län | 521 300 kr |
| 4 | Lidingö | Stockholms län | 505 900 kr |
| 5 | Vaxholm | Stockholms län | 504 400 kr |
| 6 | Vellinge | Skåne län | 504 000 kr |
| 7 | Nacka | Stockholms län | 500 200 kr |
| 8 | Ekerö | Stockholms län | 495 600 kr |
| 9 | Gällivare | Norrbottens län | 491 700 kr |
| 10 | Solna | Stockholms län | 481 100 kr |
Källor
10 kommuner med lägst medianinkomst 2024
| Rank | Kommun | Län | Medianinkomst 2024 |
|---|---|---|---|
| 1 | Högsby | Kalmar län | 335 700 kr |
| 2 | Perstorp | Skåne län | 343 400 kr |
| 3 | Hällefors | Örebro län | 352 000 kr |
| 4 | Filipstad | Värmlands län | 353 200 kr |
| 5 | Ragunda | Jämtlands län | 354 000 kr |
| 6 | Ljusnarsberg | Örebro län | 355 000 kr |
| 7 | Lessebo | Kronobergs län | 355 400 kr |
| 8 | Berg | Jämtlands län | 356 400 kr |
| 9 | Östra Göinge | Skåne län | 357 000 kr |
| 10 | Flen | Södermanlands län | 357 000 kr |
Vanliga frågor om rika och fattiga kommuner
- Vilken är Sveriges rikaste kommun 2024?
- Danderyd är kommunen med högst medianinkomst 2024 med 572 400 kr bland invånare i åldern 20–64 år. Danderyd ligger i Stockholms län, och 76 procent av de sysselsatta invånarna arbetar i en annan kommun (Kolada N02279, 2024). Källa: Kolada.
- Vilken är Sveriges fattigaste kommun 2024?
- Högsby har lägst medianinkomst 2024 med 335 700 kr bland invånare 20–64 år. En lägre medianinkomst hänger ofta samman med lägre sysselsättning. I Högsby var sysselsättningsgraden bland 20–64-åringar 74,0 procent, mot 80,9 procent i riket (Kolada N02267, 2024). Källa: Kolada.
- Vad är skillnaden mellan rika och fattiga kommuner i Sverige?
- Skillnaden i medianinkomst mellan kommunen med högst medianinkomst (Danderyd) och kommunen med lägst medianinkomst (Högsby) är 236 700 kr per år. Måttet räknas efter var invånarna bor, inte var de arbetar. Pendlingskommuner nära storstäder tenderar att ha höga inkomstnivåer eftersom invånarna kan arbeta i storstaden men bo utanför.