Kommunerna med låg skatt och hög inkomst (skatt 2026, inkomst 2024)
Låg skatt och hög inkomst är två delar av hushållsekonomin, men bostadskostnaden ingår inte i indexet. Vi har kombinerat total skattesats och medianinkomst till ett sammansatt köpkraftsindex för alla 290 kommuner och visar topp 50. Danderyd leder listan med köpkraftsindex 85,3 av 100.
Skatt, inkomst och boendekostnad
Många förknippar ett billigt boende med låga bostadspriser eller hyror. Men boendekostnaden är bara halva ekvationen. Den andra halvan är hur mycket pengar som faktiskt finns kvar till mat, fritid och sparande efter att skatten dragits av. En låg kommunalskatt på exempelvis 19,50 procent jämfört med 22,50 procent innebär för en medianlöntagare skillnaden på flera tusen kronor per år — pengar som direkt stärker hushållsekonomin oavsett var i landet man bor.
Det är kombinationen av låg skatt och höga inkomster som ger ett högt värde i indexet. I kommuner med hög medianinkomst är den totala skattesatsen ofta lägre: bland landets 290 kommuner går högre medianinkomst tydligt ihop med lägre skattesats (Kolada N00906 2024 och N00900 2026). Indexet säger inget om orsaken.
Disponibel inkomst — det verkliga måttet på köpkraft
Medianinkomsten före skatt säger något om inkomstnivån bland invånarna, men den disponibla inkomsten — vad du faktiskt får behålla — är det relevanta måttet när du jämför kommuner. En löneökning på 5 000 kronor ger drygt 300 kronor mer i handen i Österåker (total skattesats 28,93 %) än i Dorotea (35,65 %), räknat enbart på skattesatsen, utan avdrag och statlig skatt (Kolada, 2026).
Vårt index approximerar köpkraft genom att kombinera skattesatsen med medianinkomsten. Det är en förenkling, eftersom fullständig disponibel inkomst kräver hänsyn till boendekostnad, statlig skatt, avdrag och bidrag, men det visar var skatten är låg och inkomsterna höga.
Varför pendlingskommuner ofta vinner
Pendlingskommuner kring storstäderna hamnar ofta högt på köpkraftsmåttet. Förklaringen är enkel: invånarna arbetar i den expansiva storstadsekonomin och tar del av höga löner, men bor i kommuner med ofta lägre skatt. Bostäderna är däremot ofta dyrare än i riket (SCB, småhuspriser 2025).
Det skapar en intressant dynamik: den som är villig att pendla 30–60 minuter till jobb i Stockholm, Göteborg eller Malmö kan kombinera storstadslön med lägre skatt än i många andra kommuner. Kommuner som Vellinge, Lomma och Staffanstorp ligger i toppen av indexet. Se rankingen nedan och läs mer om pendlingsalternativ i våra guide om lägst kommunalskatt och guide om högst medianinkomst.
Hur köpkraftsindexet beräknas
Indexet kombinerar två officiella nyckeltal från Kolada (RKA) med tyngdpunkt på skattetrycket.
Den andel av den beskattningsbara förvärvsinkomsten som kommun och region tar ut tillsammans. Normaliseras inverterat: lägst skatt ger 100 poäng. Viktas högt eftersom skatten påverkar alla invånare oavsett inkomstnivå.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) visar inkomstnivån bland kommunens invånare 20–64 år. Normaliseras direkt: högst inkomst ger 100 poäng.
Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 med min-max-skalning bland alla 290 kommuner. Skattesatsen inverteras (lägst = 100). Köpkraftsindex = 0,60 × skattepoäng + 0,40 × inkomstpoäng. Kommuner som saknar data för något av nyckeltalen exkluderas. Statistik från Kolada (RKA). Avrundas till en decimal.
Topp 50 efter köpkraftsindex (skatt och inkomst)
| Rank | Kommun | Köpkraftsindex | Total skattesats | Medianinkomst |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 85,3 | 30,58 % | 572 tkr |
| 2 | Täby | 82,9 | 29,88 % | 521 tkr |
| 3 | Lidingö | 82,2 | 29,67 % | 506 tkr |
| 4 | Vellinge | 81,7 | 29,68 % | 504 tkr |
| 5 | Lomma | 80,6 | 30,72 % | 552 tkr |
| 6 | Österåker | 80,2 | 28,93 % | 455 tkr |
| 7 | Solna | 77,7 | 29,70 % | 481 tkr |
| 8 | Nacka | 77,3 | 30,11 % | 500 tkr |
| 9 | Kävlinge | 73,1 | 29,59 % | 448 tkr |
| 10 | Staffanstorp | 69,3 | 30,12 % | 454 tkr |
| 11 | Sollentuna | 68,5 | 30,45 % | 467 tkr |
| 12 | Ekerö | 64,5 | 31,45 % | 496 tkr |
| 13 | Vaxholm | 64,4 | 31,63 % | 504 tkr |
| 14 | Stockholm | 64,1 | 30,55 % | 445 tkr |
| 15 | Vallentuna | 61,2 | 31,23 % | 464 tkr |
| 16 | Värmdö | 60,8 | 31,31 % | 466 tkr |
| 17 | Partille | 58,3 | 31,36 % | 454 tkr |
| 18 | Höganäs | 57,0 | 30,91 % | 423 tkr |
| 19 | Härryda | 56,4 | 31,98 % | 475 tkr |
| 20 | Svedala | 55,7 | 31,42 % | 442 tkr |
| 21 | Sundbyberg | 55,1 | 31,58 % | 447 tkr |
| 22 | Lerum | 54,6 | 32,03 % | 468 tkr |
| 23 | Tyresö | 54,6 | 31,83 % | 457 tkr |
| 24 | Nykvarn | 53,5 | 32,30 % | 476 tkr |
| 25 | Örkelljunga | 53,3 | 30,24 % | 365 tkr |
| 26 | Mölndal | 53,2 | 31,99 % | 457 tkr |
| 27 | Salem | 51,4 | 32,00 % | 447 tkr |
| 28 | Ängelholm | 50,8 | 31,35 % | 409 tkr |
| 29 | Ystad | 50,5 | 31,29 % | 404 tkr |
| 30 | Västerås | 50,2 | 31,24 % | 400 tkr |
| 31 | Kungsbacka | 50,0 | 32,58 % | 470 tkr |
| 32 | Haninge | 49,7 | 31,28 % | 399 tkr |
| 33 | Huddinge | 49,6 | 31,71 % | 421 tkr |
| 34 | Trosa | 49,1 | 32,03 % | 435 tkr |
| 35 | Järfälla | 48,7 | 31,52 % | 406 tkr |
| 36 | Båstad | 48,3 | 31,41 % | 398 tkr |
| 37 | Varberg | 48,2 | 31,73 % | 414 tkr |
| 38 | Knivsta | 46,6 | 32,62 % | 451 tkr |
| 39 | Upplands Väsby | 46,4 | 31,75 % | 404 tkr |
| 40 | Helsingborg | 46,0 | 31,39 % | 383 tkr |
| 41 | Upplands-Bro | 45,7 | 31,73 % | 399 tkr |
| 42 | Skurup | 45,6 | 31,60 % | 392 tkr |
| 43 | Trelleborg | 45,6 | 31,58 % | 390 tkr |
| 44 | Burlöv | 44,6 | 31,27 % | 368 tkr |
| 45 | Linköping | 44,4 | 31,75 % | 392 tkr |
| 46 | Öckerö | 44,2 | 33,04 % | 459 tkr |
| 47 | Kungälv | 43,7 | 32,92 % | 450 tkr |
| 48 | Eslöv | 43,5 | 31,72 % | 386 tkr |
| 49 | Landskrona | 43,3 | 31,42 % | 368 tkr |
| 50 | Stenungsund | 42,6 | 33,12 % | 454 tkr |
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Köpkraftsindexet (skattesats och medianinkomst) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om köpkraftsindexet
- Vilken kommun toppar köpkraftsindexet?
- Danderyd toppar köpkraftsindexet med ett samlat index på 85,3 av 100. Kommunen kombinerar låg total skattesats (30,58 %, 2026) med hög medianinkomst (572 tkr, 2024).
- Är låg skatt detsamma som låg levnadskostnad?
- Nej — kommunalskatten är bara en del av levnadskostnaden. Bopriser och hyror varierar kraftigt mellan kommuner och kan mer än väl uppväga skattebesparingen. Några procentenheters skillnad i kommunalskatt spelar liten roll om bostadskostnaden samtidigt är dubbelt så hög. Indexet kombinerar skattesats och medianinkomst. Det visar skattetryck och inkomstnivå, inte vad som blir kvar efter boendekostnad och andra fasta utgifter. Indexet bör ses som en startpunkt, inte ett slutgiltigt svar.
- Hur beräknas köpkraftsindexet?
- Köpkraftsindexet bygger på två nyckeltal från Kolada (RKA): total skattesats, kommun + region (vikt 60 %) och medianinkomst (vikt 40 %). Varje KPI normaliseras till skala 0–100 med min-max-skalning bland alla 290 kommuner. Skattesatsen inverteras — lägst skatt ger 100 poäng. Medianinkomsten normaliseras direkt — högst inkomst ger 100 poäng. Köpkraftsindex = 0,60 × skattepoäng + 0,40 × inkomstpoäng, avrundat till en decimal. Kommuner som saknar data för något av nyckeltalen exkluderas.