Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Västra Götalands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Svenljunga 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Svenljunga kostar en villa i genomsnitt 13 135 kr per kvm (2024). Det är 7 861 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
13 135
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
13 177
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 576 200
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Svenljunga

Villor i Svenljunga såldes i genomsnitt för 13 135 kr per kvm (2024). Svenljunga är 37 % billigare än rikssnittet — 7 861 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 21.3 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 576 200 kr i Svenljunga. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 943 320 kr.

Bostadsrätter i Svenljunga såldes i genomsnitt för 13 177 kr per kvm (2024). Svenljunga är 21 % billigare än rikssnittet — 3 416 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 38.4 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Svenljunga

Vad kostar en villa i Svenljunga?

En villa i Svenljunga kostar i genomsnitt 13 135 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 576 200 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Svenljunga?

En bostadsrätt i Svenljunga kostar i genomsnitt 13 177 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Svenljunga dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Svenljunga är billigare än rikssnittet: 13 135 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 7 861 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 13 177 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Svenljunga?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Svenljunga. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Svenljunga får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Svenljunga och 2 700+ andra orter.