Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Västra Götalands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Sotenäs 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Sotenäs kostar en villa i genomsnitt 39 079 kr per kvm (2024). Det är 18 083 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
39 079
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
41 898
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
4 689 480
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Sotenäs

Villor i Sotenäs såldes i genomsnitt för 39 079 kr per kvm (2024). Sotenäs är 86 % dyrare än rikssnittet — 18 083 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor föll med 7.3 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 4 689 480 kr i Sotenäs. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 2 169 960 kr.

Bostadsrätter i Sotenäs såldes i genomsnitt för 41 898 kr per kvm (2024). Sotenäs är 153 % dyrare än rikssnittet — 25 305 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Sotenäs

Vad kostar en villa i Sotenäs?

En villa i Sotenäs kostar i genomsnitt 39 079 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 4 689 480 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Sotenäs?

En bostadsrätt i Sotenäs kostar i genomsnitt 41 898 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Sotenäs dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Sotenäs är dyrare än rikssnittet: 39 079 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 18 083 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 41 898 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Sotenäs?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Sotenäs. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Sotenäs får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Sotenäs och 2 700+ andra orter.