Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Jönköpings län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Sävsjö 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Sävsjö kostar en villa i genomsnitt 10 505 kr per kvm (2024). Det är 10 491 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
10 505
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
6 368
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 260 600
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Sävsjö

Villor i Sävsjö såldes i genomsnitt för 10 505 kr per kvm (2024). Sävsjö är 50 % billigare än rikssnittet — 10 491 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 260 600 kr i Sävsjö. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 258 920 kr.

Bostadsrätter i Sävsjö såldes i genomsnitt för 6 368 kr per kvm (2024). Sävsjö är 62 % billigare än rikssnittet — 10 225 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 16.2 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Sävsjö

Vad kostar en villa i Sävsjö?

En villa i Sävsjö kostar i genomsnitt 10 505 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 260 600 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Sävsjö?

En bostadsrätt i Sävsjö kostar i genomsnitt 6 368 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Sävsjö dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Sävsjö är billigare än rikssnittet: 10 505 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 10 491 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 6 368 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Sävsjö?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Sävsjö. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Sävsjö får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Sävsjö och 2 700+ andra orter.