Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Jämtlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Östersund 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Östersund kostar en villa i genomsnitt 27 829 kr per kvm (2024). Det är 6 833 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
27 829
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
20 688
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
3 339 480
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Östersund

Villor i Östersund såldes i genomsnitt för 27 829 kr per kvm (2024). Östersund är 33 % dyrare än rikssnittet — 6 833 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 3 339 480 kr i Östersund. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 819 960 kr.

Bostadsrätter i Östersund såldes i genomsnitt för 20 688 kr per kvm (2024). Östersund är 25 % dyrare än rikssnittet — 4 095 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter steg med 8.6 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Östersund

Vad kostar en villa i Östersund?

En villa i Östersund kostar i genomsnitt 27 829 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 3 339 480 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Östersund?

En bostadsrätt i Östersund kostar i genomsnitt 20 688 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Östersund dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Östersund är dyrare än rikssnittet: 27 829 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 6 833 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 20 688 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Östersund?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Östersund. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Östersund får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Östersund och 2 700+ andra orter.