Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Dalarnas län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Orsa 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Orsa kostar en villa i genomsnitt 16 622 kr per kvm (2024). Det är 4 374 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
16 622
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
14 209
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 994 640
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Orsa

Villor i Orsa såldes i genomsnitt för 16 622 kr per kvm (2024). Orsa är 21 % billigare än rikssnittet — 4 374 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 37.6 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 994 640 kr i Orsa. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 524 880 kr.

Bostadsrätter i Orsa såldes i genomsnitt för 14 209 kr per kvm (2024). Orsa är 14 % billigare än rikssnittet — 2 384 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter steg med 117.5 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Orsa

Vad kostar en villa i Orsa?

En villa i Orsa kostar i genomsnitt 16 622 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 994 640 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Orsa?

En bostadsrätt i Orsa kostar i genomsnitt 14 209 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Orsa dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Orsa är billigare än rikssnittet: 16 622 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 4 374 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 14 209 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Orsa?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Orsa. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Orsa får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Orsa och 2 700+ andra orter.