Köpa bostad i Örkelljunga 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt
I Örkelljunga kostar en villa i genomsnitt 14 355 kr per kvm (2024). Det är 6 641 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.
Fastighetspriser i Örkelljunga
Villor i Örkelljunga såldes i genomsnitt för 14 355 kr per kvm (2024). Örkelljunga är 32 % billigare än rikssnittet — 6 641 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 20.2 % jämfört med föregående år.
En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 722 600 kr i Örkelljunga. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 796 920 kr.
Bostadsrätter i Örkelljunga såldes i genomsnitt för 8 166 kr per kvm (2024). Örkelljunga är 51 % billigare än rikssnittet — 8 427 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).
Vanliga frågor om att köpa bostad i Örkelljunga
Vad kostar en villa i Örkelljunga?
En villa i Örkelljunga kostar i genomsnitt 14 355 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 722 600 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.
Vad kostar en bostadsrätt i Örkelljunga?
En bostadsrätt i Örkelljunga kostar i genomsnitt 8 166 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.
Är Örkelljunga dyrare eller billigare än rikssnittet?
Villor i Örkelljunga är billigare än rikssnittet: 14 355 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 6 641 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 8 166 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.
Var hittar jag specifika bostadsannonser i Örkelljunga?
Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Örkelljunga. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.