Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Jönköpings län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Mullsjö 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Mullsjö kostar en villa i genomsnitt 16 697 kr per kvm (2024). Det är 4 299 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
16 697
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
13 155
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 003 640
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Mullsjö

Villor i Mullsjö såldes i genomsnitt för 16 697 kr per kvm (2024). Mullsjö är 20 % billigare än rikssnittet — 4 299 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 10.8 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 003 640 kr i Mullsjö. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 515 880 kr.

Bostadsrätter i Mullsjö såldes i genomsnitt för 13 155 kr per kvm (2024). Mullsjö är 21 % billigare än rikssnittet — 3 438 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 8.5 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Mullsjö

Vad kostar en villa i Mullsjö?

En villa i Mullsjö kostar i genomsnitt 16 697 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 003 640 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Mullsjö?

En bostadsrätt i Mullsjö kostar i genomsnitt 13 155 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Mullsjö dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Mullsjö är billigare än rikssnittet: 16 697 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 4 299 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 13 155 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Mullsjö?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Mullsjö. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Mullsjö får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Mullsjö och 2 700+ andra orter.