Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Dalarnas län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Malung-Sälen 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Malung-Sälen kostar en villa i genomsnitt 18 868 kr per kvm (2024). Det är 2 128 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
18 868
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
9 326
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 264 160
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Malung-Sälen

Villor i Malung-Sälen såldes i genomsnitt för 18 868 kr per kvm (2024). Malung-Sälen är 10 % billigare än rikssnittet — 2 128 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 19.3 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 264 160 kr i Malung-Sälen. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 255 360 kr.

Bostadsrätter i Malung-Sälen såldes i genomsnitt för 9 326 kr per kvm (2024). Malung-Sälen är 44 % billigare än rikssnittet — 7 267 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 67.4 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Malung-Sälen

Vad kostar en villa i Malung-Sälen?

En villa i Malung-Sälen kostar i genomsnitt 18 868 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 264 160 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Malung-Sälen?

En bostadsrätt i Malung-Sälen kostar i genomsnitt 9 326 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Malung-Sälen dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Malung-Sälen är billigare än rikssnittet: 18 868 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 2 128 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 9 326 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Malung-Sälen?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Malung-Sälen. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Malung-Sälen får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Malung-Sälen och 2 700+ andra orter.