Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Östergötlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Linköping 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Linköping kostar en villa i genomsnitt 32 468 kr per kvm (2024). Det är 11 472 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
32 468
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
26 920
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
3 896 160
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Linköping

Villor i Linköping såldes i genomsnitt för 32 468 kr per kvm (2024). Linköping är 55 % dyrare än rikssnittet — 11 472 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 3 896 160 kr i Linköping. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 376 640 kr.

Bostadsrätter i Linköping såldes i genomsnitt för 26 920 kr per kvm (2024). Linköping är 62 % dyrare än rikssnittet — 10 327 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Linköping

Vad kostar en villa i Linköping?

En villa i Linköping kostar i genomsnitt 32 468 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 3 896 160 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Linköping?

En bostadsrätt i Linköping kostar i genomsnitt 26 920 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Linköping dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Linköping är dyrare än rikssnittet: 32 468 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 11 472 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 26 920 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Linköping?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Linköping. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Linköping får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Linköping och 2 700+ andra orter.