Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Kronobergs län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Lessebo 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Lessebo kostar en villa i genomsnitt 9 524 kr per kvm (2024). Det är 11 472 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
9 524
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
7 283
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 142 880
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Lessebo

Villor i Lessebo såldes i genomsnitt för 9 524 kr per kvm (2024). Lessebo är 55 % billigare än rikssnittet — 11 472 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 142 880 kr i Lessebo. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 376 640 kr.

Bostadsrätter i Lessebo såldes i genomsnitt för 7 283 kr per kvm (2024). Lessebo är 56 % billigare än rikssnittet — 9 310 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 8.6 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Lessebo

Vad kostar en villa i Lessebo?

En villa i Lessebo kostar i genomsnitt 9 524 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 142 880 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Lessebo?

En bostadsrätt i Lessebo kostar i genomsnitt 7 283 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Lessebo dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Lessebo är billigare än rikssnittet: 9 524 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 11 472 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 7 283 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Lessebo?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Lessebo. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Lessebo får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Lessebo och 2 700+ andra orter.