Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Örebro län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Lekeberg 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Lekeberg kostar en villa i genomsnitt 20 673 kr per kvm (2024). Det är i linje med rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
20 673
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
15 439
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 480 760
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Lekeberg

Villor i Lekeberg såldes i genomsnitt för 20 673 kr per kvm (2024). Priset på villor i Lekeberg ligger i linje med rikssnittet. Priset på villor steg med 14.1 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 480 760 kr i Lekeberg. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 38 760 kr.

Bostadsrätter i Lekeberg såldes i genomsnitt för 15 439 kr per kvm (2024). Lekeberg är 7 % billigare än rikssnittet — 1 154 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 11.6 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Lekeberg

Vad kostar en villa i Lekeberg?

En villa i Lekeberg kostar i genomsnitt 20 673 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 480 760 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Lekeberg?

En bostadsrätt i Lekeberg kostar i genomsnitt 15 439 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Lekeberg dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Lekeberg är billigare än rikssnittet: 20 673 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 323 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 15 439 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Lekeberg?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Lekeberg. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Lekeberg får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Lekeberg och 2 700+ andra orter.