Köpa bostad i Kristianstad 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt
I Kristianstad kostar en villa i genomsnitt 20 615 kr per kvm (2024). Det är i linje med rikssnittet på 20 996 kr/kvm.
Fastighetspriser i Kristianstad
Villor i Kristianstad såldes i genomsnitt för 20 615 kr per kvm (2024). Priset på villor i Kristianstad ligger i linje med rikssnittet. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 473 800 kr i Kristianstad. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 45 720 kr.
Bostadsrätter i Kristianstad såldes i genomsnitt för 18 196 kr per kvm (2024). Kristianstad är 10 % dyrare än rikssnittet — 1 603 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).
Vanliga frågor om att köpa bostad i Kristianstad
Vad kostar en villa i Kristianstad?
En villa i Kristianstad kostar i genomsnitt 20 615 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 473 800 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.
Vad kostar en bostadsrätt i Kristianstad?
En bostadsrätt i Kristianstad kostar i genomsnitt 18 196 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.
Är Kristianstad dyrare eller billigare än rikssnittet?
Villor i Kristianstad är billigare än rikssnittet: 20 615 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 381 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 18 196 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.
Var hittar jag specifika bostadsannonser i Kristianstad?
Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Kristianstad. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.