Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Värmlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Kil 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Kil kostar en villa i genomsnitt 16 820 kr per kvm (2024). Det är 4 176 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
16 820
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
10 624
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 018 400
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Kil

Villor i Kil såldes i genomsnitt för 16 820 kr per kvm (2024). Kil är 20 % billigare än rikssnittet — 4 176 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor föll med 9.1 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 018 400 kr i Kil. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 501 120 kr.

Bostadsrätter i Kil såldes i genomsnitt för 10 624 kr per kvm (2024). Kil är 36 % billigare än rikssnittet — 5 969 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter steg med 14.3 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Kil

Vad kostar en villa i Kil?

En villa i Kil kostar i genomsnitt 16 820 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 018 400 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Kil?

En bostadsrätt i Kil kostar i genomsnitt 10 624 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Kil dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Kil är billigare än rikssnittet: 16 820 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 4 176 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 10 624 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Kil?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Kil. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Kil får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Kil och 2 700+ andra orter.