Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Blekinge län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Karlskrona 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Karlskrona kostar en villa i genomsnitt 20 908 kr per kvm (2024). Det är i linje med rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
20 908
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
26 206
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 508 960
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Karlskrona

Villor i Karlskrona såldes i genomsnitt för 20 908 kr per kvm (2024). Priset på villor i Karlskrona ligger i linje med rikssnittet. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 508 960 kr i Karlskrona. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 10 560 kr.

Bostadsrätter i Karlskrona såldes i genomsnitt för 26 206 kr per kvm (2024). Karlskrona är 58 % dyrare än rikssnittet — 9 613 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Karlskrona

Vad kostar en villa i Karlskrona?

En villa i Karlskrona kostar i genomsnitt 20 908 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 508 960 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Karlskrona?

En bostadsrätt i Karlskrona kostar i genomsnitt 26 206 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Karlskrona dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Karlskrona är billigare än rikssnittet: 20 908 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 88 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 26 206 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Karlskrona?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Karlskrona. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Karlskrona får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Karlskrona och 2 700+ andra orter.