Köpa bostad i Karlskoga 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt
I Karlskoga kostar en villa i genomsnitt 14 724 kr per kvm (2024). Det är 6 272 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.
Fastighetspriser i Karlskoga
Villor i Karlskoga såldes i genomsnitt för 14 724 kr per kvm (2024). Karlskoga är 30 % billigare än rikssnittet — 6 272 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 766 880 kr i Karlskoga. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 752 640 kr.
Bostadsrätter i Karlskoga såldes i genomsnitt för 7 896 kr per kvm (2024). Karlskoga är 52 % billigare än rikssnittet — 8 697 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.
Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).
Vanliga frågor om att köpa bostad i Karlskoga
Vad kostar en villa i Karlskoga?
En villa i Karlskoga kostar i genomsnitt 14 724 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 766 880 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.
Vad kostar en bostadsrätt i Karlskoga?
En bostadsrätt i Karlskoga kostar i genomsnitt 7 896 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.
Är Karlskoga dyrare eller billigare än rikssnittet?
Villor i Karlskoga är billigare än rikssnittet: 14 724 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 6 272 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 7 896 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.
Var hittar jag specifika bostadsannonser i Karlskoga?
Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Karlskoga. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.