Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Skåne län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Hörby 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Hörby kostar en villa i genomsnitt 18 724 kr per kvm (2024). Det är 2 272 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
18 724
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
16 771
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 246 880
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Hörby

Villor i Hörby såldes i genomsnitt för 18 724 kr per kvm (2024). Hörby är 11 % billigare än rikssnittet — 2 272 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor steg med 6.8 % jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 246 880 kr i Hörby. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 272 640 kr.

Bostadsrätter i Hörby såldes i genomsnitt för 16 771 kr per kvm (2024). Priset på bostadsrätter i Hörby ligger i linje med rikssnittet. Priset på bostadsrätter steg med 14.0 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Hörby

Vad kostar en villa i Hörby?

En villa i Hörby kostar i genomsnitt 18 724 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 246 880 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Hörby?

En bostadsrätt i Hörby kostar i genomsnitt 16 771 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Hörby dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Hörby är billigare än rikssnittet: 18 724 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 2 272 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 16 771 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Hörby?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Hörby. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Hörby får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Hörby och 2 700+ andra orter.