Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Västmanlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Hallstahammar 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Hallstahammar kostar en villa i genomsnitt 19 647 kr per kvm (2024). Det är 1 349 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
19 647
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
9 395
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
2 357 640
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Hallstahammar

Villor i Hallstahammar såldes i genomsnitt för 19 647 kr per kvm (2024). Hallstahammar är 6 % billigare än rikssnittet — 1 349 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 2 357 640 kr i Hallstahammar. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 161 880 kr.

Bostadsrätter i Hallstahammar såldes i genomsnitt för 9 395 kr per kvm (2024). Hallstahammar är 43 % billigare än rikssnittet — 7 198 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Hallstahammar

Vad kostar en villa i Hallstahammar?

En villa i Hallstahammar kostar i genomsnitt 19 647 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 2 357 640 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Hallstahammar?

En bostadsrätt i Hallstahammar kostar i genomsnitt 9 395 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Hallstahammar dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Hallstahammar är billigare än rikssnittet: 19 647 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 1 349 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 9 395 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Hallstahammar?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Hallstahammar. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Hallstahammar får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Hallstahammar och 2 700+ andra orter.