Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Östergötlands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Finspång 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Finspång kostar en villa i genomsnitt 16 617 kr per kvm (2024). Det är 4 379 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
16 617
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
9 572
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 994 040
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Finspång

Villor i Finspång såldes i genomsnitt för 16 617 kr per kvm (2024). Finspång är 21 % billigare än rikssnittet — 4 379 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 994 040 kr i Finspång. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 525 480 kr.

Bostadsrätter i Finspång såldes i genomsnitt för 9 572 kr per kvm (2024). Finspång är 42 % billigare än rikssnittet — 7 021 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Finspång

Vad kostar en villa i Finspång?

En villa i Finspång kostar i genomsnitt 16 617 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 994 040 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Finspång?

En bostadsrätt i Finspång kostar i genomsnitt 9 572 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Finspång dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Finspång är billigare än rikssnittet: 16 617 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 4 379 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 9 572 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Finspång?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Finspång. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Finspång får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Finspång och 2 700+ andra orter.