Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Skåne län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Burlöv 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Burlöv kostar en villa i genomsnitt 31 382 kr per kvm (2024). Det är 10 386 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
31 382
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
22 884
kr/kvm · 2024
▲ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
3 765 840
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Burlöv

Villor i Burlöv såldes i genomsnitt för 31 382 kr per kvm (2024). Burlöv är 49 % dyrare än rikssnittet — 10 386 kr/kvm över rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 3 765 840 kr i Burlöv. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 246 320 kr.

Bostadsrätter i Burlöv såldes i genomsnitt för 22 884 kr per kvm (2024). Burlöv är 38 % dyrare än rikssnittet — 6 291 kr/kvm över rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Burlöv

Vad kostar en villa i Burlöv?

En villa i Burlöv kostar i genomsnitt 31 382 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 3 765 840 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Burlöv?

En bostadsrätt i Burlöv kostar i genomsnitt 22 884 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Burlöv dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Burlöv är dyrare än rikssnittet: 31 382 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 10 386 kr/kvm. Bostadsrätter är dyrare än rikssnittet: 22 884 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Burlöv?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Burlöv. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Burlöv får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Burlöv och 2 700+ andra orter.