Kommunatlas Sök kommun, statistik… ⌘K
Västra Götalands län  ·  Köpa bostad

Köpa bostad i Bengtsfors 2024 — fastighetspriser villa och bostadsrätt

I Bengtsfors kostar en villa i genomsnitt 9 175 kr per kvm (2024). Det är 11 821 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm.

Villa kr/kvm
9 175
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 20 996 kr/kvm
Bostadsrätt kr/kvm
334
kr/kvm · 2024
▼ Riks: 16 593 kr/kvm
Villa 120 kvm — exempel
1 101 000
kr totalt · 2024
Riks: 2 519 520 kr

Fastighetspriser i Bengtsfors

Villor i Bengtsfors såldes i genomsnitt för 9 175 kr per kvm (2024). Bengtsfors är 56 % billigare än rikssnittet — 11 821 kr/kvm under rikssnittet på 20 996 kr/kvm. Priset på villor var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år.

En villa på 120 kvm kostar alltså i genomsnitt 1 101 000 kr i Bengtsfors. Motsvarande villa till rikssnittspris kostar 2 519 520 kr — en skillnad på 1 418 520 kr.

Bostadsrätter i Bengtsfors såldes i genomsnitt för 334 kr per kvm (2024). Bengtsfors är 98 % billigare än rikssnittet — 16 259 kr/kvm under rikssnittet på 16 593 kr/kvm. Priset på bostadsrätter föll med 70.5 % jämfört med föregående år.

Källa: SCB Fastighetsprisregistret via Kolada/RKA. Fastighetspris småhus (N07909) och bostadsrätt (N07908). Rikssnitt villa 20 996 kr/kvm, bostadsrätt 16 593 kr/kvm (2024).

Vanliga frågor om att köpa bostad i Bengtsfors

Vad kostar en villa i Bengtsfors?

En villa i Bengtsfors kostar i genomsnitt 9 175 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska försäljningspriser från SCB Fastighetsprisregistret. En villa på 120 kvm kostar alltså ungefär 1 101 000 kr totalt. Rikssnittet är 20 996 kr/kvm.

Vad kostar en bostadsrätt i Bengtsfors?

En bostadsrätt i Bengtsfors kostar i genomsnitt 334 kr per kvm (2024). Det är baserat på faktiska överlåtelsepriser från SCB Fastighetsprisregistret. Rikssnittet för bostadsrätter är 16 593 kr/kvm.

Är Bengtsfors dyrare eller billigare än rikssnittet?

Villor i Bengtsfors är billigare än rikssnittet: 9 175 kr/kvm mot 20 996 kr/kvm, en skillnad på 11 821 kr/kvm. Bostadsrätter är billigare än rikssnittet: 334 kr/kvm mot 16 593 kr/kvm.

Var hittar jag specifika bostadsannonser i Bengtsfors?

Sök på Hemnet (hemnet.se) eller Booli (booli.se) för aktuella bostadsannonser i Bengtsfors. Fastighetspriserna på den här sidan är genomsnittliga kvadratmeterpriser baserade på SCB:s statistik — de visar prisnivån i kommunen, inte enskilda objekt. Priserna varierar beroende på läge, skick och storlek.

Planerar du solceller? Solinstrålningen varierar mellan Sveriges kommuner och påverkar lönsamheten. Se hur mycket sol Bengtsfors får på Solguide.se — SMHI-baserad solinstrålning för Bengtsfors och 2 700+ andra orter.